Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

avatar
gregor223
Witam Wszystkich. Jestem tu nowy i mam prośbę o pomoc w przywróceniu mojej kambrii do pełnego zdrowia. Niepokojące objawy to ciemne kropki na liściach oraz marszczący się trzon rośliny. Około 3 tygodnie temu wymieniałem jej podłoże, które wydawało się jakby zatęchłe oraz pozbyłem się części obumarłych korzeni i postawiłem tacę z keramzytem dla lepszej wilgotności. Podlewam ją obecnie raz w tygodniu na 10-15min w kąpieli wodą z filtrowaną ( w ziemie raz na 2 tyg).

Nie wiem, co mógłbym jeszcze zrobić lub co może źle robię. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie
avatar
Neska 
 
Nie panikuj, moim zdaniem nic jej nie jest. Przeciwnie, aż piszczy, żeby rosnąć, widać sporo młodych listków. Trochę za wcześnie zacząłeś ją podlewać, ja trzymam się żelaznej zasady - pierwsze namaczanie 2 tygodnie po przesadzeniu.Postaw ją w jakimś dobrze oświetlonym miejscu, ale nie na południowym parapecie Very Happy i z namaczaniem się nie spiesz, zrób dłuższe przerwy. Na starych liściach zawsze robią się kropki, a każda stara pseudobulwa się marszczy. Doniczka wydaje mi się zdecydowanie za duża, ale już jej nie ruszaj. Kambria to hybryda wyhodowana specjalnie do mieszkań, jej odporność jest wręcz żelazna, jeśli tylko jej nie zalejesz, z pewnością około jesieni zakwitnie. Very Happy
avatar
gregor223
Dziękuje serdecznie za odpowiedź. Podniosłaś mnie na duchu i oczywiście zastosuje się do wskazówek. Pozdrawiam
avatar
Gogi
Też nie widzę by jej się coś strasznego działo, liście się zwinęły w harmonijkę bo miały za małą wilgotność ale już to zostało poprawione. Jedynie na co zwróciłam uwagę to chyba nie do końca właściwe posadzenie. Starsze pseudobulwy powinny być posadzone tuż przy kraju doniczki w taki sposób by wokół młodych było dużo miejsca i miały się gdzie rozrastać przez co najmniej 2 lata - roślina pokazuje nowymi przyrostami, w którym kierunku będzie przyrastać. U Ciebie wygląda to tak,że roślina jest wsadzona na środku doniczki i niewiele zostaje jej miejsca na nowe przyrosty.
avatar
gregor223
Rozumiem.. błędnie posadzone ale przypuszczam teraz już tego nie zmienię. Kiedy najwcześniej można przesadzić i skorygować roślinę. Mam pytanie co złego jest w dużej doniczce ..?
avatar
Gogi
Jeśli niedawno wymieniałeś podłoże to nie jest jeszcze za późno by skorygować nasadzenie a potem mieć spokój przez 2 lata. Ciekawie to ukazuje jeden z odcinków "Rok w ogrodzie" z 14.01.2012 (chyba).
avatar
Neska 
 
gregor223 napisał:Rozumiem.. błędnie posadzone ale przypuszczam teraz już tego nie zmienię. Kiedy najwcześniej można przesadzić i skorygować roślinę. Mam pytanie co złego jest w dużej doniczce ..?

Proszę bardzo, na naszym forum jest prawie wszystko Very Happy TU masz dokładne wyjaśnienie.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Create your own blog