Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Oncidium reanimacja
on 05.03.12 23:35

avatar
fraczek
Dostałam do reanimacji Oncidium. Roślinka jest lekko przesuszona. Musiałam jej obciąć liście. Kolor miały zgniło-zielony, z jakimiś plamami. Oncidium stało w kwiaciarni w bardzo ciemnym i dość chłodnym miejscu. Przesadziłam je do samego keramzytu. Podlałam woda z aspiryną (1 tabletka na 4 litry wody). Z aspiryną mam same dobre rezultaty. Nie wiem, jak zadziała ona na Oncidium. Nie wiem, czy nie uszkodziłam psb przy obcinaniu liści. Spójrzcie, proszę i wydajcie opinię. Obcięłam to, co było brzydkie i, niestety, tak wyszło. Może puści nową i jakoś ta roślinka przeżyje.

Re: Oncidium reanimacja
on 05.03.12 23:55

avatar
Efka 
 
A wiesz jak kwitło? To by była wskazówka, jak je uprawiać. Pseudobulwy wyglądają nieźle, jeśli do tego jest trochę zdrowych korzeni, to powinno szybko zacząć się zbierać do życia. Ze względu na to, jak było traktowane wcześniej, proponuję postępować z nim ostrożnie: chronić przed ostrym słońcem, podlewać bardzo ostrożnie (nie ma liści, więc nie potrzebuje wiele wody), na razie nie nawozić, tylko dopiero, gdy zacznie rosnąć, a i wtedy minimalnymi dawkami. Można podlać i/lub opryskać jakimś środkiem przeciw grzybom, np. Topsinem i zrobić mini szklarenkę, żeby zapewnić większą wilgotność. Życzę powodzenia Smile !

Re: Oncidium reanimacja
on 06.03.12 3:46

avatar
fraczek
Teraz nie ma ostrego słońca, czy jest jednak? Postawiłam je na oknie południowym.
Korzonki nie były przegniłe. Nie wiem, jak kwitło, ale widziałam zdjęcie. Kwiaty są bordowo-białe.

Re: Oncidium reanimacja
on 06.03.12 5:09

avatar
fraczek
Tak wygląda mini szklarenka. Pierwszy raz ją zrobiłam. Szukałam jakiś sensownych informacji. Nic na razie nie znalazłam, więc wymyśliłam...


Przeczytałam gdzieś, że warto, aby mini szklarenka miała otworki, zostawiłam więc jeden większy.Doniczka stoi na styropianie, nie dotyka wody na spodzie szklarenki. Na spodzie jest woda z kamykami i keramzytem.

Re: Oncidium reanimacja
on 06.03.12 7:14

avatar
boziu 
 
Gratuluję pomysłowości i aranżacji mini szklarni! Ostrzegam tylko przed nadmiernym podlewaniem. Spryskuj jedynie z góry podłoże lub odrobinę wody dosłownie raz na jakiś czas. Taka wilgotność pobudzi pseudobulwy do puszczania przyrostu, a że wyglądają na dobrze wykarmione, to nie będą potrzebowały do tego specjalnie podlewania dodatkowego.

Re: Oncidium reanimacja
on 06.03.12 9:00

avatar
fraczek
Dziękuję za pochwałę Very Happy To moja pierwsza mini szklarenka. Jednak to, co napisałeś o podlewaniu mnie teraz trochę niepokoi, a to dlatego, że przed włożeniem storczyka do mini s. podlałam go. On jest, co prawda, posadzony w keramzycie i cała woda stamtąd odpłynęła, ale trochę jednak jej w nim zostało. Moje pytanie brzmi, czy nie jest trochę tej wody naokoło storczyka za dużo? Boję się, żeby nie zaczęły mu pleśnieć korzenie i raczej teraz spryskiwać nie będę, tak z tydzień najmarniej... nie wiem. Za mało praktyki...

Re: Oncidium reanimacja
on 06.03.12 12:50

avatar
Efka 
 
Bardzo ładna szklarenka! Jeśli wiesz, jakie były kwiaty, możesz spróbować znaleźć w sieci podobne zdjęcia i ustalić, czy na pewno jest to Oncidium. Masowi producenci nieraz dają fiszki z mylnymi nazwami, np. zamiast Cambria na etykietce jest Oncidium itp. Gdyby np. ten storczyk miał coś wspólnego z Miltonią (często są krzyżówki), to wymagałby prawdopodobnie mniej światła i nieco bardziej wilgotnego podłoża. Takie kolory kwiatów mogą pochodzić od Miltonii. Może to być też Oncidium typu Sharry Baby, też bordowy z białym.
Co do światła pewności nie mam, bo nie mam południowego okna, ale wydaje mi się, że dla bezpieczeństwa dobrze byłoby okleić szklarenkę folią od strony okna, żeby do storczyka docierało światło bardziej rozproszone. Szkło może nieraz działać jak soczewka i kłopoty gotowe.

Re: Oncidium reanimacja
on 07.03.12 0:00

avatar
boziu 
 
Póki co, niech szklarenka ma ciepło i parno. Uchyl może folię trochę bardziej, a samą roślinę "wywlecz" ( Razz ) odrobinę do góry, żeby granica pseudobulwy-korzenie była bliżej powietrza. I przeczekaj, aż podłoże trochę przeschnie. Ta wilgoć pod doniczką i w dolnych warstwach podłoża będzie prowokowała wzrost korzeni w dół.
Metoda, która wpadła mi do głowy wczoraj jeszcze: raz na tydzień zanurz dół doniczki na chwilę w wodzie, żeby nasiąkła dolna warstwa podłoża, a co parę dni spryskuj samą roślinę i wierzch kory od góry. Myślę, że szybko doczekasz się przyrostu i korzeni Wink

Re: Oncidium reanimacja
on 07.03.12 0:22

avatar
fraczek
Super pomysł. Dzięki wielkie:)

Re: Oncidium reanimacja
on 14.03.12 20:26

avatar
fraczek
Boziu, zrobiłam jak pisałeś. Miałam problem z parnością i ciepłotą wewnątrz szklarenki. Wczoraj szklarenkę postawiłam na deseczce bambusowej na grzejniku. Parność i ciepło otrzymałam niemalże od razu. Zobacz proszę co pokazało się na roślinie. Czy to pleśń?


Re: Oncidium reanimacja
on 15.03.12 9:20

avatar
boziu 
 
Tak, to pleśń.
Usuń jak największą część tego zbrązowiałego pędu - jest jedynie pożywką dla bakterii i grzybów. Miejsce cięcia posyp i zatrzyj węglem drzewnym.
Uważaj żeby nie przesadzać z tym ciepłem Wink Niech tam się utrzymuje temperatura w granicach 25 stopni.

Re: Oncidium reanimacja
on 19.03.12 4:56

avatar
fraczek
Witam ponownie z tematem reanimacji. Tym razem pytanie mam... Co wyrasta z psb reanimowanego Oncidium?

Re: Oncidium reanimacja
on 19.03.12 11:42

avatar
boziu 
 
Ale że gdzie wyrasta? scratch

Re: Oncidium reanimacja
on 19.03.12 18:32

avatar
fraczek
Coś w środku tej pseudobulwy. Tego nie było...

Re: Oncidium reanimacja
on 21.03.12 23:16

avatar
Efka 
 
Było, tylko listek zasłaniał i nie widziałaś - pseudobulwy często tak się kończą. Nieraz z tego miejsca może wyrosnąć pęd kwiatowy, albo keiki, ale nie zdarza się to często. Pozdrawiam Smile .

Re: Oncidium reanimacja
on 22.03.12 22:07

avatar
fraczek
Ot, toś mnie pocieszyła:) Cóż, czekam dalej...

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Create a blog