Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Gogi
Gogi
Zaciekawił mnie temat i będę uważnie śledzić wszelkie w nim wiadomości.
Czy mógłbyś przy okazji polecić jakąś publikację, najlepiej formatu kieszonkowego, w której byłyby wszystkie nasze storczyki krajowe? Chętnie bym coś takiego sobie nabyła i używała na rodzinnych pieszych i żeglarskich wędrówkach.
Fibius
Fibius 
 
Polecam dwie książki:
http://www.empik.com/rosliny-chronione-piekos-mirkowa-halina-mirek-zbigniew,276579,ksiazka-p , w tej są opisane ładnie miejsca występowania (z bardzo aktualnymi mapami) a że wszystkie PL storczyki są chronione to wszystkie są tam opisane

http://empik.rp.pl/storczyki-szlachetko-dariusz-l,3240,ksiazka-p , w tej dobrze opisane jest rozpoznawanie poszczególnych gatunków/podgatunków wraz z kluczem.

No i wikipedia Very Happy Tam ktoś bardzo ładnie wymienił stanowiska storczyków w kraju (nie wszystkich ale większości)
slipper
slipper 
 
Fajny przewodnik nam tutaj powstaje :)Z podanych pozycji literackich przez Ciebie, muszę się bardziej szczegółowo przyjrzeć tej pierwszej bo jest mi nie znana Smile Natomist "Storczyki" są w mojej bibliotece.

Na wiosnę natomiast wybieram się na "łowy" tutaj:
Rezerwat Łężczok
Fibius
Fibius 
 
Ogólnie proponowałbym stworzyć taki małe, skromne podforum poświęcone krajowym storczykom Razz (choć na forum jestem niemalże rodzynkiem jeśli chodzi o publikacje na temat krajówek) to jednak powstało już kilka tematów, kilka fotorelacji, które są porozrzucane po forum a można by je wtedy scalić w jeden dział Smile

Co do rezerwatu to poczytałem i pod względem storczykowym ubogi jest Razz kruszczyk połabski i rdzawoczerwony wymienione tylko. Ale w spisie widzę inne ciekawe rośliny.
Jako że mieszkasz w pd.części górnego śląska to ja polecam ci eks-rezerwat Góra Tuł, oraz całe Beskidy. Największą mekką (poza górami) jest powiat Miechowski. Znajduje się tam ok 25gat (z czego kilka b.rzadkich).

Artykuł, gdzie najlepiej poszukiwać storczyków jest w trakcie pisania ;-)
slipper
slipper 
 
Fibius napisał:
Co do rezerwatu to poczytałem i pod względem storczykowym ubogi jest Razz kruszczyk połabski i rdzawoczerwony wymienione tylko. Ale w spisie widzę inne ciekawe rośliny.
Jako że mieszkasz w pd.części górnego śląska to ja polecam ci eks-rezerwat Góra Tuł, oraz całe Beskidy. Największą mekką (poza górami) jest powiat Miechowski. Znajduje się tam ok 25gat (z czego kilka b.rzadkich).

No niestety, szału nie ma Sad Zbyt mokro, praktycznie same stawy Smile ale za to mam bardzo blisko bo ledwo kilkanaście kilometrów.

Góra Tuł, ciekawe stanowisko i też w miarę blisko. Co się tyczy samych Beskidów to masz na myśli jakieś konkretne stanowiska ?? Bo Beskidy mam już tak schodzone, że kolejny raz przecierać tych samych szlaków mi się nie chce Very Happy
Fibius
Fibius 
 
Ciężko powiedzieć co do konkretnych stanowisk. Jako że to nie moje regiony a dojazd i nocleg utrudniony to nie wgłębiałem się nigdy. O Beskidach wiem tylko tyle że często są one wymieniane w publikacjach gdy mówi się o występowaniu jakiegoś gatunku Wink
A poza Beskidami . Masz o połowę bliżej ode mnie jeśli chodzi o inne mekki storczykowe. Mam tu na myśli Powiat Miechowski, Tatry i Pieniny. Wink
Gogi
Gogi
A dokładnie jakie rejony Powiatu Miechowkiego? Mam niedaleko więc może jakiś wiosenno-letni wypad by się udało zorganizować. A np. rejony Węgorzewa są Ci znane i możesz coś bliżej o nich napisać jeśli chodzi o stroczyki krajowe? Przepraszam za być może głupie pytania ale do tej pory nie znalazłam wielu takich jak Ty storczykowych zapaleńców więc dla mnie temat jest dopiero odkrywany choć już od dłuższego czasu miałam na niego chętkę. Publikacje już namierzone i niedługo będę miała możliwość zgłębiać pokłady wiedzy ale to co się widzi w naturze a zdjęcia to ogromna różnica.
Fibius
Fibius 
 
Niestety Miechów znam tylko z teorii książkowo-internetowej oraz opowieści i zdjęć innych storczykomaniaków.
Planowałem w tym roku pojechać ale mam tak napięty grafik wyjazdów że Miechów za daleko jest i może za rok się uda.
Tutaj jest spis rezerwatów. A co do występujących tam gatunków, niedługo napiszę art o tym Smile

http://www.miechowjaksa.home.pl/index.php/turystyka/10-turystyka/17-rezerwaty-przyrody
Argulina
Argulina
Byłam w Międzywodziu i szlak na plaże po obydwu stronach cudnej urody storczyki Smile

to jest Kruszczyk rdzawoczerwony

Gdzie polować na krajowe storczyki (poradnik)  Obraz_10

Gdzie polować na krajowe storczyki (poradnik)  6ign41

Gdzie polować na krajowe storczyki (poradnik)  2u8l9ch
Fibius
Fibius 
 
aktualizacja, dodanie nowych zdjęć z tegorocznych siedlisk.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje