Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Wiewiórka
Wiewiórka
Witam.
Kilka miesięcy temu zainteresowałam się storczykami trochę bardziej na poważnie, po zmarnowaniu kilku roślin. Storczyka (oczywiście z kwiaciarni), którego na Dzień Matki dostałam od syna udaje mi się utrzymać w kwitnieniu do dziś. Do października nie zrzucił ani jednego kwiatka a tylko wciąż przybywało nowych pąków. Było ich ponad 20. Pewnego dnia, kilka dni po "podlaniu" kwiatki zaczęły więdnąć by wreszcie opaść. Na szczęście na czubkach zostały pąki, dzięki którym ma teraz 5 kwiatów i sporo dużych pąków. Miej więcej w tym samym czasie wzięłam od mamy na przechowanie jej roślinę, która pod jej opieką wypuściła cztery pędy i właśnie zdążyła dosłownie cała pokryć się kwiatami (20-30 sztuk). Też kilka dni po moim "podlaniu" kwiatki zwiędły a potem opadły. Wstyd mi strasznie.
Podlewam wszystkie swoje storczyki w ten sposób, że raz w tygodni nalewam im do osłonek (przezroczystych) pełno wody i zostawiam na 0,5 -1 godz. Potem wodę zlewam pozostawiając odrobinę na dnie (w kamyczkach, doniczka do wody nie dotyka). Kwiaty wszystkie stoją na parapecie wschodniego okna. Raz na miesiąc do wody, którą "podlewam" dodaję nawóz Biopon do storczyków w ilości podanej na opakowaniu. Opadnięcie kwiatów na obu storczykach kojarzę kilka dni po podlaniu z nawozem.
Mam dwa podejrzenia:
1/ dodałam za dużo nawozu do wody i przenawoziłam je. Czy jest to możliwe?
2/ w październiku zaczęło działać ogrzewanie i wysuszyło powietrze?

Co mi radzicie? Storczyki stoją w osłonkach na parapecie na podstawkach z keramzytem ,gdzie zawsze jest woda i kilka razy dziennie zraszam je.
Zaczyna mi właśnie rozkwitać jeden z wykończonych wcześniej przeze mnie storczyków (ma wiele pąków i już jeden żółto-zielony kwiatek). Nie chciałabym znów popełnić jakiegoś błędu.
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie. Pozdrawiam
Gogi
Gogi
Mam wrażenie,że:
1/ za często je jednak podlewasz. Phalaenopsisy zawsze podlewamy gdy korzonki w doniczce robią się dobrze srebrne.
2/ Być może za dużo nawozu - generalnie wolę dawać mniejszą dawkę 1/3-1/2 dawki podanej przez producenta i co 2-3 podlewanie albo jak sobie przypomnę. I więcej nawożę od wiosny do końca lata, teraz nawozów używam oszczędniej.
3/ przewianie - być może ktoś otworzył okno

Nie wiem jak inni ale ja nie zraszam storczyków. Kiedy namoczę porządnie podłoże i w kosze wiklinowe powlewam wody to wilgotność mam ok. 70 a nawet 80% i jest wystarczająca dla Phalaenopsisów. Stoją one jednak w ścisku i same wytwarzają wokół siebie odpowiedni mikroklimat.
Cymbidium
Cymbidium
Ja od czasu do czasu zamgławiam storczyki na parapecie-a mam na nim mix różnych roślin. Do tego w kuwetach, na których stoją są gąbki nasączone wodą. Co do nawożenia to nie stosowałbym teraz nawozów.Choć od czasu do czasu sam nawożę normalną dawką florovitu. Ogólnie rzecz ujmując moje rośliny rosną jak chcą i kwitną kiedy chcą.
tina198711
tina198711
Jakiej wody używasz do podlewania swoich storczyków? Być może właśnie tu tkwi haczyk. Storczyki lubią miękką wodę o temperaturze pokojowej. Idealną propozycją jest woda z filtra odwróconej osmozy, lecz jest to drogie rozwiązanie. Można je podlewać wodą destylowaną - co sprawdzi się idealnie przy kilku kwiatach, bo przy kilkudziesięciu również będzie kosztownym wydatkiem ;-).Jeżeli mieszkasz z dala od miasta, to proponuję zbierać wodę deszczową - ja często tak robię podczas dużych opadów i moje storczyki bardzo to lubią. Jeżeli żadna opcja z proponowanych przeze mnie Ci nie odpowiada, to pozostaje woda z kranu - koniecznie przegotowana i odstana, aby sole mineralne nie osadzały się w podłożu.
KattiYo
KattiYo
No ja teraz na zimę zaprzestałam nawożenia no i z racji, że jest chłodniej na parapetach podlewam raz na 2 tygodnie przelewając przez doniczkę wodę. Nie moczę ich długo. To się sprawdza u mnie w mieszkaniu, natomiast Ty możesz mieć inne warunki dlatego ważne żebyś obserowała korzenie i podlewała dopiero jak zrobią się jasno-srebrne. Jak są jeszcze zielone to znaczy że nie są "głodne" :-)
Wiewiórka
Wiewiórka
Dziękuję wszystkim za rady.
Ponieważ okna nikt nie otwierał a woda, jaką podlewam jest od maja taka sama - odstała z kranu więc sądzę, że to jednak zbyt częste podlewanie lub za dużo nawozu. Przyjrzałam się storczykowi mamy - korzonki są ciemnozielone a między nimi w doniczce pojawiają się jakieś zielone porosty czy mech. Zdecydowanie zacznę podlewać, gdy korzonki zrobią się szare - tak jak piszecie. Jeśli trzeba, to też zmienię wodę choć podobno w Łodzi mamy w kranach najlepszą w kraju Very Happy

Mam pytanie do Gogi - napisałaś, że jak w kosze wiklinowe powlewasz wody to wilgotność masz 70-80%. O co chodzi? na forum jestem od niedawna i nie trafiłam jeszcze na żaden wątek na temat wiklinowych koszy. Jeszcze raz dziękuję.
Gogi
Gogi
Te wiklinowe kosze są w moim wątku - służą mi jako ozdoba nieciekawych doniczek plastikowych. W środku są wyłożone folią a ponieważ każdy storczyk jest na podstawce więc jak wleję wodę do koszyków to ona paruje ale nie są w niej zanurzone korzenie.

Zastanawiam się czy podlewanie wodą z kranu u Ciebie nie powoduje zasolenia podłoża - to również może być niebezpieczne dla korzeni, które tracą swoje możliwości przewodzenia składników pokarmowych i wody. Ja mam np. bardzo wapienną wodę więc do podlewania używam albo deszczówki albo wody z akwarium. Przy podlewaniu wodą z kranu trzeba częściej wymieniać podłoże. Gdybyś mogła wkleić zdjęcie Twoich Phalaenopsisów i ich podłoża to wtedy łatwiej byłoby ocenić problem.
jakkie89
jakkie89
Generalnie jeżeli chodzi o Phalaenopsis to lepiej je przesuszyć niż zalać. Pamiętaj że glony mogą "zmieniać" kolor korzeni ze srebrzystego na zielonkawy, wtedy troszkę gorzej ocenić czy korzenie są mokre czy nie. Najlepiej sprawdzić patyczkiem do uszu. Mchy dodatkowo utrzymują wilgotność podłoża, szczególnie jeśli jest to jakiś torfowiec

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje