Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

anusiak0507
anusiak0507
Czy ktoś mi może powiedzieć, dlaczego korzenie mojego storczyka rosną w stronę nieba?Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Sfotografuj jeszcze doniczkę bez osłonki by było widać podłoże.

Możliwe, że storczyk nie może oddychać przez korzenie w doniczce dlatego próbuje oddychać poza nią właśnie w ten sposób.

Podłoże może być nadto rozłożone, zbyt mokre przez dłuższy czas. Powodem może być też sama osłonka.
anusiak0507
anusiak0507
W końcu dziś dopiero mogłam "zajrzeć" do mojego storczyka. Ściągnęłam osłonkę i zobaczyłam, że w doniczce jest więcej korzeni niż ziemi, korzenie te nawet wystają dołem z doniczki... Cóż robić dalej?? Po ściągnięciu osłonki, korzenie rosnące w górę, jakby troszkę opadły. A może to moje złudzenie?
slipper
slipper 
 
Zdjęcie wyciągniętej roślinny by dużo pomogło.
Z tego co piszesz to ja bym udał się do Obi i kupił podłoże do Orchidei firmy Substral. Później korzenie storczyka zamoczył w letniej wodzie na kilkanaście minut aby stały się wiotkie i przesadził do większej doniczki. Najlepiej przeźroczystej. Ewentualnie usunąłbym jeszcze stare korzonki.
Gogi
Gogi
Niektóre storczyki tak mają, jak już im ciasno w doniczce, choć może być i druga strona medalu - gdy mają mało korzeni w podłożu, bo jest ono zbyt rozłożone i za wolno przesycha. Dobrym, wręcz bardzo dobrym podłożem jest grube podłoże z OrchidSklepiku, do dostania w LM Very Happy
boziu
boziu 
 
Po pierwsze, podłoże niekoniecznie świadczy o tym, że korzenie wyrastają z doniczki i rosną na wszystkie strony w powietrzu. Widać, że są zdrowe, więc warunki "powietrzne" są zadowalające. Po drugie, stożki wzrostu ewidentnie odchylone są w stronę pomieszczenia, co świadczy o tym, że zwyczajnie korzenie kierują się zgodnie z mechanizmem fototropizmu ujemnego, który jest dla nich naturalny. Prędzej obstawiałbym taką przyczynę. Zaobserwowałem podobne zjawisko u Phalaenopsis stojących na półce wbudowanej w okno zaraz pod jego szczytem (światło padało na nie trochę od dołu i przodu czego efektem było wyrastanie korzeni po skosie w stronę sufitu czyli całkowicie w przeciwnym kierunku).
Gogi
Gogi
Przemku, o tym trzecim powodzie nie wiedziałam, więc idę poczytać Very Happy U mnie wyglądało to podobnie, choć większość z nich, oprócz fototropizmu ujemnego (znów coś do zapamiętania), miała strasznie ciasno w doniczkach, a podłoża prawie zero, więc kojarzyłam to rośnięcie korzeni w górę raczej z powodem ciasnoty, a nie jakimś naturalnym procesem.
anusiak0507
anusiak0507
Drogi boziu,
czyli co mam w takim razie robić?
boziu
boziu 
 
Wstaw zdjęcie korzeni (w sensie przez doniczkę sfotografowane Wink ). Jak dla mnie jeśli korzenie są zdrowe i gęste to nic nie musisz robić. Roślina wygląda na zdrową i dobrze utrzymaną, więc po co jej dogadzać na siłę?
No ale wstaw zdjęcie to się oceni łatwiej Smile
Argulina
Argulina
Mam jeden taki dziwny egzemplarz gdzie ciągle korzenie rosną w górę mimo iż w donicy wszystko gra, zostawiałam nie interweniuję - rośnie a nawet aktualnie kwitnie Smile

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | Create a blog