Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Jolusia
Jolusia 
 
Krótko o rodzaju Phalaenopsis

1. Temperatura
W zależności od gatunku rosną w umiarkowanych ( latem od 17 do 20 stopni C, zimą od 15 do 20 stopni C ) i ciepłych ( latem od 20 do 28 stopni C, zimą od 20 do 25 stopni C ) temperaturach. Potrafią przez pewien okres przetrzymać temperaturę dochodzącą do 35 stopni C.

2. Wilgotność
Utrzymanie odpowiedniej wilgotności jest najważniejszym faktorem w efektownej uprawie storczyków gatunkowych i powinna ona wynosić od 60 do 80 %.

3. Nasłonecznienie
Rośliny lubią jasno ale bez bezpośredniego słońca.

4. Podlewanie i nawożenie
Rośliny podlewamy obficie. Korzenie pomiędzy namaczaniem nie powinny być siwe tylko jasno zielone. Nie wolno dopuścić do całkowitego wyschnięcia korzeni. Storczyki gatunkowe lubią poranną mgiełkę szczególnie latem.

5. Kwitnienie
Kwiaty utrzymują się do 6 tygodni a przy niektórych gatunkach 8 tygodni. Wiele storczyków gatunkowych pachnie. Po przekwitnieniu nie należy obcinać pędu ponieważ po jakimś czasie roślina może ponownie z tego pędu zakwitnąć.

6. Okres spoczynku
Rośliny przechodzą krótki stan spoczynku. Przy niektórych gatunkach należy obnizyć temperaturę i roślinę postawić w ciemniejsze miejsce.

Dodatkowe informacje

Przy zakupie Phalaenopsis gatunkowego należy bardzo dokładnie zapoznać się z jego wymaganiami ponieważ są odmiany które należą do trudnych.

Rośliny rosną w mieszance:
50% średniej kory i 50% sphagnum albo
30 % średniej kory, 30 % sphagnum i 40% włókna kokosowego

Jeżeli roślina rośnie tylko w korze to proponuje zrobienie na górze nazywanej przeze mnie "pierzynki" ze sphagnum którą to po lekkim przeschnięciu spryskujemy.
Carmella
Carmella 
 
Jolusiu, czy takie warunki są rzeczywiście dobre dla każdego botanika?

Mam bellinę i mariae. Bellinę właściwie trzymam w takich warunkach jak napisałaś, mariae, w samej korze - pozwalam mu przesychać. Jakieś niepokój czuję za każdym razem, kiedy widzę to wilgotne ciągle podłoże.
Jolusia
Jolusia 
 
Wierzę ci że jak widzisz mokre podłoże to ci jakoś inaczej ze mna było tak samo. Faktem jest że te botaniki które ja mam ( a troche ich jest) nie gardzą wodą lecz bardzo ładnie rosną w wilgotnym podłożu.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | Create a free blog