Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

paulinajurczak
paulinajurczak
Witajcie! Zwracam się do Was Kochani z prośbą o pomoc! W październiku zakupiłam 2 sadzonki Phalaenopsis equestris v rosea i tu pojawił się problem. Otóż jedna sadzonka straciła dwa z trzech korzonków i 3 listki! Uprawiam je w przezroczystym pojemniku na oknie południowym razem z innymi maluchami, jest zraszana jak reszta malców. Co o tym myślicie czy to koniec już jej żywota czy jest szansa na odratowanie? Proszę Was o pomoc.
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Wstaw zdjęcia i opisz warunki uprawy tej sadzonki.
paulinajurczak
paulinajurczak
EQUESTRIS - Sadzonki  Phalaenopsis equestris v rosea Dsc00316
EQUESTRIS - Sadzonki  Phalaenopsis equestris v rosea Dsc00317
Udało się!
A więc tak jak napisałam stoją w pojemniku nie zamykanym na południowym parapecie, temp. ok. 22-23 stopnie a wilgotność waha się od 60-70. Zraszam mech wtedy gdy zaczyna przesychać, raz na tydzień spryskuje nawozem Peters Professional Grow Mix 21+7+21. I jak myślicie przeżyje to biedactwo?
gejzerka
gejzerka
Nie rezygnowałabym z walki o nie. Z własnych obserwacji wiem, że nawet takie maleństwa potrafią świetnie walczyć o życie gdy tylko da im się szansę.
Oczyść sadzonkę z gnijących/zasychających resztek, dobrze by było zaprawić ją w środku grzybobójczym. Zanurz ją całą w roztworze na 15-30 minut a potem dokładnie osusz kładąc na papierowym ręczniku, zwłaszcza dokładnie osusz stożek wzrostu i ponownie umieść w sphagnum, ale nie zagłębiaj ją w nim i wstaw do pojemnika. I nie zasilaj sadzonki do czasu, aż pojawią się nowe korzonki. Sphagnum utrzymuj wilgotne ale nie za mokre, żeby nie prowokować gnicia.
Miałam już takie przypadki, że sadzonki traciły korzenie. Wtedy oczyszczałam je z gnijących pozostałości i postępowałam tak, jak napisałam wyżej. Czasem taki maluch potrzebuje czasu, by wymienić system korzeniowy na nowy przy zmianie warunków uprawy
Na blogu u mnie znajdziesz opis zaprawiania sadzonki z dnia 14 czerwca 2011 TUTAJ

Swoje sadzonki zasilam słabym roztworem nawozu raz w miesiącu.
Może przydadzą Ci się te wskazówki, chociaż od sadzonek jest tu więcej doświadczonych storczykarzy. Elżbieta
slipper
slipper 
 
Widziałem już w gorszym stanie maleństwa. Ja bym go umieścił w keramzycie Smile Ostatnio moje ulubione podłoże do storczyków. Wink
paulinajurczak
paulinajurczak
Dziękuję Elu za cenne podpowiedzi. Właśnie zdobyłam Biosept od koleżanki storczykomaniaczki. Usunęłam te brzydkie resztki listków i korzonków, zrobiłam oprysk, osuszyłam wymieniłam mech i wstawiłam do pojemniczka! Teraz czekam na rezultaty. Mam nadzieję, że to cos pomoże. Elu jesteśmy z tych samych rejonów Polski - dolnośląskiego, chodziłam do Technikum w Złotoryi i na wagary zawsze wybierałam się do Legnicy! wesołek
gejzerka
gejzerka
Zobacz, jaki ten świat mały Very smile
Nie zniechęcaj się czasem, gdy nasadzanie korzonków będzie dłużej trwało, jest to spowodowane porą roku i zmniejszoną ilością światła w ciągu dnia. Bliżej wiosny sama zobaczysz, co będzie się działo w doniczkach Razz
Niech Ci maluchy w doniczkach i ten trzymany w ramionach (na awatarze) zdrowo się chowają, przysparzając wiele radości Wink

Ja na wagary chodziłam na cmentarz, bo był najbliżej szkoły Razz

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Create a forum on Forumotion | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje