Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

boziu
boziu 
 
Idąc za namową Danki przeniosłem swoje zimnolubne na podkładki (pionowe lub też poziome). Wstawiam część zdjęć.
Z tego, co widzę, po dwóch tygodniach niecałych mogę stwierdzić, że wszystkie rośliny zareagowały bardzo pozytywnie na taką zmianę ( tylko ten duży Pleurothalis na podkładce rośnie już długo). Największa z sadzonek Masdevallia Sugar Baby (jest ich tam łącznie kilka) wypuściła nawet pąk kwiatowy Smile

Rośliny stoją na zabudowanym kawałku parapetu, który prezentowałem w temacie z jedną z moich Masdevali. W dzień temperatura teraz to 18-14 stopni, w nocy spada do 4-5.

(pożółkłe liście to efekt walki z mszycami w sezonie letnim - aktualnie wytrzebione)


Największa sadzonka Masdevallia Sugar Baby:

Chłodnoluby naturalnie Img3663u


Na brzegi podkładek "zaszczepiłem" również różne żywe mchy, wygląda na to, że im się podoba więc mam nadzieję, że zarosną z czasem całość Wink

Chłodnoluby naturalnie Img3667q


Ilość nowych przyrostów jest niesamowita

Chłodnoluby naturalnie Img3668om

A tutaj wspomniany wyżej pączek Smile

Chłodnoluby naturalnie Img3669ph



Masdevallia tovarensis po wielu przejściach i z niemal zerowym systemem korzeniowym. Mam nadzieję, że teraz odbije.

Chłodnoluby naturalnie Img3670z

Chłodnoluby naturalnie Img3671v

Chłodnoluby naturalnie Img3674cs

Chłodnoluby naturalnie Img3675b



Nieoznaczona, najprawdopodobniej jakaś Masdevallia botaniczna:

Chłodnoluby naturalnie Img3677y



Pleurothallis NOID (malutki, z keiki)

Chłodnoluby naturalnie Img3678u

Chłodnoluby naturalnie Img3679y

Chłodnoluby naturalnie Img3680w



Barbosella porshii

Chłodnoluby naturalnie Img3681e

Chłodnoluby naturalnie Img3682q



A tutaj ten sam gatunek Pleurothallis tylko większy i rosnący na tej pionowej podkładce od marca:

Chłodnoluby naturalnie Img3686wf

Chłodnoluby naturalnie Img3689e

Chłodnoluby naturalnie Img3690uf



Mam nadzieję, że się utrzymają, a co ważniejsze, będą ładnie rosły Smile
Zdjęcia będę dodawał co jakiś czas nowe.

Komentujcie, krytykujcie i doradzajcie Wink
Gogi
Gogi
Czy trzymasz je na podkładkach w swojej szklarni czy w domu? To jest ważne dla nas, domowych amatorów-choć myślę,że chyba mogłabym coś podobnego zastosować u mnie, układając w płaskim naczyniu szklanym na zwilżonym keramzycie i trzymając na chłodnym parapecie. Teraz zimą nie będę testować ale pomyślę o tym wiosną. Co o tym sądzisz?
Carmella
Carmella 
 
A ja mam pytanie odnośnie wilgoci i tych temperatur 4-5 st w nocy, szczególnie jeżeli chodzi o Masdevallie.

Miałam w sumie 6 M, z czego 3 kupione jako odszczepki - najprawdopodobniej były to stare części, bo nie przyrosły w ogóle, a z czasem uszkodzone korzenie gniły coraz bardziej i bardziej i roślina padła. Mam 3 roślinki teraz (jedna od Joli, dwie od Asi)i rosną. Jednak niedawno młode przyrosty mi w oka mgnieniu zżółkły i padły. Podejrzewałam przelanie i zbytnie schłodzenie (ale nie było aż tak ekstremalnie jak u Ciebie!). Mam je w mieszance kory i mchu, były w glinianej doniczce. Myślałam, że może nie schną zbyt szybko - przesadziłam do plastiku z masą dziurek, żeby widzieć co się dzieje w środku.

U siebie podejrzewam, że zbyt długo mech był wilgotny na górze, przy nowych przyrostach. Ale u Ciebie wygląda na to, że też jest dość mokro, a przyrostów masz całą masę.
Może masz (macie) jakiś pomysł dlaczego żółkną młode przyrosty?
Gogi
Gogi
A może są za głęboko wsadzone w mech? U mnie mają część korzonków lekko na wierzchu.
Carmella
Carmella 
 
Już sama nie wiem, wydaje mi się, że nie są głęboko wsadzone.
boziu
boziu 
 
Opiszę warunki bardziej szczegółowo w takim razie.

Chłodnoluby naturalnie Img3414r

To nie jest aktualne zdjęcie i teraz są tam tylko podkładki i ta jedna duża Masdevallia w prawym przednim dolnym rogu. Aktualnie są też dwa wiatraki. Pierwszy, w przednim górnym lewym rogu, mieli powietrze nad roślinami po skosie. Dolny, pod nim, wieje na wszystkie rośliny mocno. Taka wentylacja zapewnia dość mocne przesychanie (podkładki pozostają wilgotne) a rośliny są codziennie podlewane. Wiatraki działają non-stop.

Wszystko stoi na kratce zamontowanej w kuwecie (spód od klatki) w której jest woda z pływającym niemal w niej keramzycie, w celu zwiększenia parowania. Wilgotność utrzymuje się na poziomie 80-100 %.

Jeśli chodzi o temperaturę to podałem skrajności. Czasami w dzień sięga 24 stopni a w nocy rzadko spada do tych 5. Wahania są spore, więc napisałem skrajności.


Małgosiu, to wszystko jest na moim parapecie Wink Nie ma problemu z utrzymaniem takiego "kącika", uwierz Smile Możesz spokojnie eksperymentować teraz z keramzytem, jak napisałaś ale lepiej byłoby postawić akwarium mniejsze lub większe i tam nalać trochę wody, keramzyt wsypać i na kratce wszystko dać lub na doniczkach odwróconych do góry nogami. Nie przejmuj się tym, że jest zima, bo Masdevallie to w końcu chłodoluby. Jeśli zapewnisz im takie warunki "miniszklarniowe" to na pewno zareagują pozytywnie, nawet jak będą miały bardzo zimno.


Carmella, wątpię żeby schłodzenie było powodem. Musiałby to być spadek temperatury do zera albo i niżej, żeby to Masdevalliom zaszkodziło tak wyraźnie. Według mnie rośliny zbyt długo pozostawały w stanie rozmokłego podłoża i nie przesychały odpowiednio szybko.

Ja rośliny na podkładkach mam zamontowane jak widać - nie są wepchnięte w mech, a doniczkowo Masdevallie sadzę tak, że roślina jest zagłębiona w mchu kilka milimetrów powyżej granicy korzenie-liść.
Gogi
Gogi
To będę próbować choć najpierw muszę znaleźć szklarenkę. Biorąc pod uwagę w jakim tempie postępują moje prace nad orchidarium to tutaj będzie nie lepiej Laughing Ostatnie akwarium zajęły vandy w koszykach Rolling Eyes
Carmella
Carmella 
 
boziu napisał:Carmella, wątpię żeby schłodzenie było powodem. Musiałby to być spadek temperatury do zera albo i niżej, żeby to Masdevalliom zaszkodziło tak wyraźnie. Według mnie rośliny zbyt długo pozostawały w stanie rozmokłego podłoża i nie przesychały odpowiednio szybko.

Dlatego zmienilam podłoże, większość to kora, mech odrobina.
Przesychać przesychają teraz dość szybko - plastik z masą dziurek

Temperatury obecnie to 15 do 20 st.
Kiedy będą mrozy to na parapecie nad ranem będzie ok 12 st.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | Natur | Flora, Garden | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje