Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Idź do strony : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 2 z 4]

Re: Metamorfoza szklarni
on 11.10.11 4:33

boziu 

Nie zraszanie tylko porządne zlanie wszystkiego wodą z węża Wink A co do Danuty to żartowałem Razz

on 11.10.11 7:17

KattiYo
no się poczułam zignorowana normalnie... ;-P

on 05.11.11 10:49

boziu 

Szklarnie zostały zamknięte dla zwiedzających i teraz mogę biegać tam na boso i w samych spodenkach krótkich, bo inaczej to nie idzie wytrzymać Razz

A jeśli ktoś by chciał się wybrać w celu oglądania to trzeba mi dać znać wcześniej Wink

No i pojawiają się coraz to nowsze rośliny. Tym razem niby zwykły Phalaenopsis. Ale za to jaki ! Roślina ta ma prawie 30 lat i jest tak ogromna, że w zasadzie mogłem ją jak Vandę, zawiesić na łańcuchu po prostu Wink Ale postawiłem na odrobinę estetyki i ma wielki płat kory. Co ciekawe, główny stożek wzrostu przekształcił się w 3 kolejne, rosnące ciasno obok siebie, rośliny wielkości dorosłych Phalaenopsis. To mnie dopiero zaintrygowało Smile

Wymyśliłem też dziś, aby powiesić tam coś w rodzaju mixu Phalaenopsis na jednym kawałku kory. Wydaje mi się, że nawet mi to wyszło (waży całkiem sporo Razz ), a najlepsze jest to, że wszystkie się zbierają do kwitnienia, ale żaden z nich nie kwitł jeszcze u mnie i będzie to mam nadzieję kolorowa mieszanka Wink

Jest też jedna roślina, która podoba mi się wyjątkowo, ale nie pokazywałem jej wcześniej. Jest to Trichopilia tortilis (jakaś dodatkowa krzyżówka tam wchodzi jeszcze, ale tak czy siak jest to botanik). Nie wiem dlaczego zapałałem do niej taką sympatią, a tak błyskawicznie się przyjęła, że już jest wrośnięta nieco w podkładkę Smile Mam nadzieję, że doczekam się niebawem kwiatów Wink

Na dzień dzisiejszy tyle, niebawem więcej Wink

on 05.11.11 22:45

grazka2211
Czyli Przemku na czas zimy szklarnia zamknięta. Czy w razie potrzeby mogłabym dostać od Ciebie na priva numer telefonu. Nie wiem kiedy ja albo moja rodzinka będzie w Wrocławiu, a szkoda byłoby stracić okazję obejrzenia kolekcji.

on 06.11.11 1:56

KattiYo
Czyli podlewasz to wszystko wodą z węża? A jest to normalna woda z kranu czy jakaś przefiltrowana?

on 21.11.11 10:45

boziu 

Asiu, woda z węża bez filtrowania Wink

Aktualnie opatentowałem również sposób na montaż doniczek Smile Więc szklarnia zaczyna rozwijać się coraz ładniej.
Pomysł spodobał się kierownikowi szklarni i wydaje mi się, że jest całkiem dobry, a i wykonanie się udało. Doniczki ceramiczne zablokowane w pętli z drutu i zahaczone o rurę grzewczą pod ścianą. Rośliny nie stoją prosto, każda donica jest pod kątem w stronę zwiedzających żeby nie dotykały liśćmi rur i grzejnika (chociaż wątpię, żeby im zaszkodził) no i po to, żeby można było dosięgnąć nosem kwiatów Wink
W ciągu paru dni przeniosłem kilka ze swoich roślin - na dzień dzisiejszy kwitnie jakieś hybrydowe Oncidium, za moment kwiaty rozwinie również na czterech pędach Beallara Peggy Ruth Carpenter. Mam nadzieję, że pokazana na zdjęciu Cattleya też zaszczyci kwiatem szklarnię, a na to ogromne Oncidium Cherry Baby nie będzie trzeba długo czekać raczej Wink W sumie to już mi trochę zawadzał ten olbrzym. A liście ma poprzycinane z powodu poparzenia słonecznego przez nieuwagę w tym roku.
Kwitnąć będzie również Beallara Peggy Ruth Carpenter (na 4 pędach haha ) i Miltonia schroederiana x leucoglossa.

Smile

on 21.11.11 20:26

Carmella 

Przemku, z racji mojej dość długiej przerwy w bywaniu na forum nie odwiedziłam wcześniej tego wątku. Za to dziś nadrobiłam i jestem w wielkim podziwie dla Ciebie. Szklarnia dzięki Twoim staraniom będzie przecudowna!
Kocham Wrocław, a teraz będę miała jeszcze jeden powód, żeby tam zajechać - szklarnia storczykowa. Bo tak szczerze przyznać to nie była w ogrodzie botanicznym jeszcze nigdy (a przez 5 lat tam mieszkałam na stałe).

on 22.11.11 0:55

Gogi
Przemku, oglądając ostatnie zdjęcia zauważyłam,że używasz podobnych doniczek. czy u Ciebie też na nich tworzy się po jakimś czasie z zewnątrz taki nalot?

on 22.11.11 6:22

boziu 

Różnie to bywa. Zazwyczaj kamień mi się odkłada z kranówki Very smile

on 22.11.11 8:08

gejzerka
Małgosiu, wiem o czym piszesz. Ja u siebie na identycznej glinianej doniczce też mam te białe wykwity. Wiesz, podejrzewam, że może to być niedokładnym wypaleniem doniczki. Z tego co pamiętam ze szklarń i roślin uprawianych w glinianych doniczkach, raczej na ich powierzchni rosły zielone glony a nie coś, co jest podobne do pleśni. Najbardziej u mnie jest to widoczne pod kołnierzem doniczki. Zastanawiam się, czy nie jest to czasem spowodowane niedostateczną cyrkulacją powietrza wokół doniczki i wysoką wilgotnością z zewnątrz i wewnątrz doniczki. Na razie obserwuję swoje doniczki bardzo często włączając wiatraczek skierowany na nie. Zobaczę, co to da.

on 22.11.11 8:18

boziu 

Te białe smugi są firmowe, tak dla jasności Wink Kupiłem kilka takich ładniejszych doniczek Razz

on 22.11.11 12:22

boziu 

Oto część roślin, które przywiozłem do Ogrodu ze swoich podróży:
(przy okazji będę stopniowo umieszczał ich zdjęcia w odpowiednim miejscu ) Wink

1. Aerides vandara
2. Angraecum gabonense
3. Bulbophyllum sikkimense
4. Bulbophyllum nymphopolitanum
5. Bulbophyllum dentiferum
6. Bulbophyllum membranifolium
7. Bulbophyllum lasiochillum
8. Bulbophyllum lepidum
9. Coelogyne cristata
10. Coelogyne pandurata
11. Coelogyne ovalis
12. Coelogyne massangeana
13. Dendrobium crumenatum
14. Dendrobium Stardust
15. Dendrobium Casiope
16. Dendrobium kingianum
17. Dendrobium nobile (naturalne)
18. Dendrobium delicatum
19. Doritis pulcherrina
20. Epidendrum ibaguense
21. Epiphronitis veitchii
22. Encyclia ochracea
23. Encyclia ambiqua
24. Eria congesta
25. Gongora galeata
26. Gongora sp.
27. Maxillaria uncata
28. Maxillaria picta
29. Maxillaria variabilis
30. Maxillaria tenuifolia
31. Maxillaria sophronitis
32. Neobenthamia gracilis
33. Oncidium flexuosum
34. Oncidium sphacelatum
35. Pholidota conchoidea
36. Paphiopedilum lathanianum
37. Pleurothallis grobyi
38. Physosiphon tubatus
39. Stanhopea tigrina x occulata

Jest jeszcze więcej, ale nie wszystko mam teraz spisane. Trzymajcie kciuki za ogarnięcie tego bałaganu Razz

on 23.11.11 4:07

gejzerka
Przywoź, przywoź jak najwięcej! clap Wiosną na pewno pojawię się we wrocławskiej storczykarni, żeby zobaczyć te cudeńka a może i pomóc Razz

on 24.12.11 4:01

boziu 

Z okazji świąt dla wszystkich kilka kwitnień, co by oczy ucieszyły Smile Aktualnie kwitnie już w pełnej krasie Beallara Peggy Ruth Carpenter oraz rozkwitł przepięknie Pleurothallis yuccatanensis Smile
A największą niespodziankę sprawiła mi przepiękna hybryda Cattleyi, nie spodziewałem się aż tak oryginalnego kwiatu Smile
Będzie też kwitło wielkokwiatowe Paphiopedillum.
WSZYSTKIM ŻYCZĘ WSPANIAŁYCH ŚWIĄT ! Smile

on 04.03.12 22:59

grazka2211
Witam wiosennie.Przemku jak tam storczyki w ogrodzie (szklarni)?Czyżby nic fajnego się nie działo ?Zaglądam ,podglądam i podziwiam tylko stare zdjęcia.
Pozdrawiam

on 05.03.12 7:29

boziu 

No cóż, to prawda, że forum zaniedbałem ostatnio dość mocno. Wiąże się to z ciężkimi przeprawami na studiach, pracą w laboratorium i jeszcze pracą mającą na celu uciułanie odrobiny pieniędzy. Wynikiem tego wszystkiego jest brak czasu na cokolwiek niestety.
Wstawiam zatem kilka zdjęć tego, co kwitło przez ostatnie dwa miesiące Wink

Dendrobium primulinum - prezent od Eweliny Stefaniak Smile

Paphiopedilum amerykańska hybryda (kwiat był olbrzymi, wielkości małego talerza Shocked )

Colmonara Jungle Monarch

Rhynchovola Jimminey Cricket

Oerstedella centradenia

Aktualnie to by było na tyle ale kolejne się szykują Wink A co mnie najbardziej ekscytuje - jedno z Cirrhopetalum wypuściło pęd ! Trzymajcie zatem kciuki, bo to będzie dla mnie duży przełom Very Happy

on 05.03.12 22:59

grazka2211
Przemku dziękuje ślicznie że znalazłeś troszkę czasu dla mnie i powstawiałeś zdjęcia.
Kwitnienia urocze a za ostatnie trzymam kciuki.Życzę powodzenia .

on 14.03.12 7:25

fruzka
Przemek pełen szacun! Naprawdę! nie wiem jak znajdujesz na to wszystko czas? Chyba Twoja doba nie ma tylko 24h Wink a taką cytrynową hybrydkę też posiadam i u mnie też pachnie cudnie Smile
Trzymam kciuki za Twoje dalsze sukcesy i pozdrawiam serdecznie!

on 14.03.12 8:44

Efka 

Ale miłe widoki...

Oncidium jest b. podobne do O.Rosy Sunset (O.Pupukea Sunset x O.ornithorhynchum). Biorąc pod uwagę, że O. Pupukea Sunset to krzyżówka O.fuscatum x O. cheirophorum, to ma samych pachnących przodków.
Mam podobne, tylko w łososiowo-beżowych barwach. Niepozornie wygląda, ale pachnie chyba ładniej, niż O. ornithorhynchum.

on 16.03.12 11:21

aniusia123
ŚLICZNE FOTKI, DZIEKUJEMY:)

on 01.04.12 21:00

fruzka
Boziu wszystko prezentuje się cudnie! Nie mogę się już doczekać kiedy będę mogła podziwiać Twe dzieło w realu.Od kiedy obiekt będzie otwarty dla zwiedzających?

on 02.04.12 0:38

moniak
Smile Ile razy oglądam Twoje roślinki, tyle razy buzia się cieszy. Gratulacje, Smile pozdrawiam.

on 14.04.12 5:39

boziu 

Kilka aktualnych kwitnień Smile

Pleurothallis sp.

Cattleya hybr.

Inna Smile

Dendrobium typu nobile zaskoczyło dwoma kwiatami Smile

Beallara Peggy Ruth Carpenter - ponownie tym razem spóźniony jeden kwiat Razz

Vanda w pełni rozkwitu ^^

on 14.04.12 6:25

fraczek
Wspaniale to wszystko wygląda. Po prostu miód na oczy. Coś przepięknego. Jestem w zachwycie.

on 20.05.12 0:45

boziu 

Jedno z ładniejszych ostatnich kwitnień. Gdyby ktoś się pokusił o identyfikację to byłbym wdzięczny (po cichu kieruję tę prośbę do Neski Very Happy )
Najciekawsze jest to, że w warunkach domowych podobne rośliny nigdy nie urzekały mnie zapachem. Natomiast w pełnym słońcu (ok. 30 stopni C. ) i wilgotności ok. 90% ta piękność wydziela tak silny zapach cytrusów, że czuć ją z odległości około pięciu metrów Smile Smile Smile

Niebawem dorzucę jeszcze jakieś zdjęcia.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 2 z 4]

Idź do strony : Previous  1, 2, 3, 4  Next

Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Sosblogs