Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

kambodza5
kambodza5
Mam chęć uprawiać storczyki od nasionek, ale to wymaga wiele cierpliwości, sporej liczby składników na pożywki itp Cool
slipper
slipper 
 
kambodza5 napisał:Mam chęć uprawiać storczyki od nasionek, ale to wymaga wiele cierpliwości, sporej liczby składników na pożywki itp Cool

Przemek, jak się odniesiesz do poniższego artykułu ?? Myślisz że dało by radę ??

http://www.rv-orchidworks.com/orchidtalk/content/142-diy-guide-orchid-propagation.html
aniusia123
aniusia123
O losie, przecież to trudniejsze niż operacja na otwartym sercu Smile
Cattleya
Cattleya
Najgorsze jest jednak to,że bardzo rzadko w warunkach domowych udaje się coś "wskórać" w tym temacie...
aniusia123
aniusia123
Domyślam się, więc my rozmnażanie zostawmy fachowcom i cieszmy się z okazów które w krótkim czasie obdarzą nas kwiatkami Smile
boziu
boziu 
 
Wojtek, powiem tak.. Przepis na cały proces jest intrygująco akuratny jeśli chodzi o wysiew nasion. Ale co mi się rzuciło już w pierwszym momencie - nie wysterylizowano samej torebki nasiennej przed jej użyciem. Poza tym, popatrzmy prawdzie w oczy, w takich warunkach wszędzie masz miliony zarodników grzybów, przetrwalnikujących bakterii i innych rzeczy (nawet glony). W warunkach laboratoryjnych nawet przy szczegółowej sterylizacji sprzętu, materiału, dłoni, używaniu lateksowych rękawiczek oraz pracy w specjalnej komorze sterylizowanej UV oraz z ciągłym nawiewem przefiltrowanego powietrza I TAK mam często kultury w kolbach zakażone grzybami i bakteriami. Oczywiście nie jest to 3/4 ze wszystkich próbek, ale w warunkach domowych jest to po prostu niemal awykonalne. Można by oczywiście spróbowac, ale jeśli weźmiesz pod uwagę przykładowo koszt agaru (60 zł za 100g) to już zaczynają się schody. Do tego trzeba miec na względzie, że do wysiewu różnych gatunków potrzebne są różne pożywki - wyciąg bananowo-ziemniaczany jest w porządku, ale potrzebne są też sole mineralne, witaminy i inne składniki i TO ONE są bazą pożywki, a wyciągi warzywne i owocowe są dodatkiem. Więc to by było raczej niewystarczające. Kolejna sprawa to to, że co 2-3 miesiące skiełkowane protokormy (a potem młode siewki) trzeba pasażowac na nową pożywkę. I jak by to niby miało byc zrobione w mieszkaniu? Przy odkręcaniu takich słoików mamy natychmiastową kontaminację całej kultury.
Jak dla mnie jest to niemożliwe. Przykro mi Wink

Za to gratuluję Ci za znalezienie czegoś takiego ok
slipper
slipper 
 
No tak, sterylne warunki wszystko komplikują . Natomiast odnośnie dodatku do pożywki to koleś użył miodu, nawozu 20/20/20 oraz tabletki z witaminami.

Kiedyś mój wujek z powodzeniem w warunkach domowych prawiał w kulturach in-vitro lilie i z sukcesami później je wysadzał do ogrodu. Niestety zanim ja się zacząłem interesować storczykami to zmarł Sad
boziu
boziu 
 
Wojtek, spójrz, napiszę Ci skład podstawowego podłoża do kultur roślinnych - MS (Murashige and Skoog), którego używa się zarówno do wysiewu nasion jak i olbrzymiej ilości innych doświadczeń (do nasion można użyć różnych pożywek, które mają o wiele bardziej skomplikowany skład i ich przygotowanie mi np. zajmuje dużo czasu, a opisuję tu najprostszą).

SKŁADNIKI (ilość w mg/l):

1. NH4NO3 - 1650
2. KNO3 - 1900
3. CaCl2x2H2O - 440
4. MgSO4x7H2O - 370
5. KH2PO4 - 170
6. Na2EDTA - 37,3
7. FeSO4x7H2O - 27,8
8. H3BO3 - 6,2
9. MnSO4x4H2O - 22,3
10. ZnSO4x7H2O - 8,6
11. KI - 0,83
12. Na2Mo4x2H2O - 0,25
13. CuSO4x5H2O - 0,025
14. CoCl2x6H2O - 0,025
15. Glicyna - 2
16. Mezoinozytol - 100
17. Wit. PP - 0,5
18. Wit. B6 - 0,5
19. Wit. B1 - 1
20. Sacharoza - 30000
21. Agar - 8500

Trudno jest sporządzić coś takiego w domu, niestety.. A biorąc pod uwagę tego ile tych składników jest i w jakich dokładnych ilościach muszą być ważone to nie da się tego po prostu zastąpić nawozem, miodem i bananami. Poza tym, miód w wysokiej temperaturze (autoklawowanie) traci swoje właściwości przykładowo. Jestem pewien, że część gatunków urosłaby dzięki postępowaniu zgodnie z instrukcjami, które znalazłeś, ale nie da się stwierdzić, które tak, a które nie. Weź również pod uwagę to, że wysiew nasion storczyków jest niepodobny do żadnego innego, bo, wymienione przez Ciebie chociażby lilie, posiadają materiał zapasowy. Storczykowe protokormy natomiast mają często bardzo specyficzne wymagania pokarmowe, a zdarza się też tak, że nawet w kulturach zaczynają rosnąc dopiero po tym, jak zaszczepi się je wyizolowanym z korzeni "matki" grzybem, czym też się aktualnie zajmuję, aby w przyszłości można było zrobić coś więcej w kierunku wysiewu w naszym kraju
Wiesz, zawsze można też próbować wysiewu metodą "kawałek maminego korzenia, nasiona, mech i heja", co czasami również może dać pozytywny efekt Jak ktoś jest tym bardziej zainteresowany to odpowiem na wszelkie pytania.
Magdalenka
Magdalenka
500g agaru kosztuje 150zł
Magdalenka
Magdalenka
Udało mi się w warunkach domowych rozmnożyć kilka storczyków metodą in vitro tak więc jest to możliwe, z nasion racja trudna sprawa ale z merystemów można bez większych problemów. Smile
paula4u2
paula4u2
Ja kupiłam kit lecz bez nasion, w piątek powinien do mnie "dojść" zapłaciłam 25 euro + 9,00 euro przesyłki. Pożywka to PHYTOMAX P-6668 + Agar. Mam nadzieję, że dobrze wybrałam bo sprzedawca ma jeszcze inne pożywki. Mam zamiar wysiać Cymbidium.

W skład pożywki wchodzą:

Components: mg/L

Ammonium Nitrate........ 825.0
Boric Acid ...........3.10
Calcium Chloride Anhydrous.... 166.0
Cobalt Chloride Hexahydrate.... 0.0125
Cupric Sulfate Pentahydrate.... 0.0125
Disodium EDTA Dihydrate...... 37.240
Ferrous Sulfate Heptahydrate... 27.850
Magnesium Sulfate Anhydrous.... 90.350
Manganese Sulfate....... 8.450
Potassium Iodide....... 0.4150
Potassium Nitrate....... 950.0
Potassium Phosphate Monobasic.... 85.0
Sodium Molybdate Dihydrate..... 0.1250
Zinc Sulfate Heptahydrate...... 5.30
Charcoal........... 2000.0
MES (Free Acid)........ 1000.0
Myo-Inositol.......... 100.0
Nicotinic Acid (Free Acid).... 1.0
Peptone Type......... 2000.0
Pyridoxine Hydrochloride...... 1.0
Sucrose............20000.0
Thiamine Hydrochloride....... 10.0
Agar............4000.0

http://cgi.ebay.it/FAI-NASCERE-LE-TUE-ORCHIDEE-KIT-20VASI-SEMI-ORCHIDEA-/280721302818?pt=Semi&hash=item415c4b2522#ht_14051wt_1139
Sadayoshi
Sadayoshi
Trzyczęściowe nagranie poruszające kwestię wysiewania storczyków. Po angielsku.





paula4u2
paula4u2
Widziałam to parę m-cy temu, bardzo ciekawie opracowany materiał. Jednak ja będę w większości korzystać z innej metody sterylizowania. Znalazłam blog, niestety po włosku. gdzie autor opisuje dokładnie metodę sterylizacji gazowej, zobaczymy co mi wyrośnie. Tylko moje dziecko na tym cierpi, bo kupuje znowu słoiczki z homogenizowanym jedzeniem. tongue
Cymbidium
Cymbidium
Magdalenka napisał:Udało mi się w warunkach domowych rozmnożyć kilka storczyków metodą in vitro tak więc jest to możliwe, z nasion racja trudna sprawa ale z merystemów można bez większych problemów. Smile

Z merystemów? To ciekawe bo to jest trudne aby wyizolować merystemy w warunkach domowych
boziu
boziu 
 
Tak samo zareagowałem, bo nawet na laboratorium mamy duże problemy ze sterylną izolacją merystemów. Ale już się kontaktowałem z autorką postów i okazało się, że chodzi o merystemy z uśpionych oczek na pędach kwiatowych. Spróbowałem w poniedziałek tej metody na pędach Phalaenopsis, Oncidium i Masdevalii - wycinanie całego kawałka pędu z oczkiem, sterylizacja i umieszczenie na specjalnej pożywce, którą komponowałem według przepisu ze strony Sigmy. Zobaczymy co z tego będzie Wink Jak wrócę pod koniec sierpnia z wakacji to będę wiedział już na czym stoję.
KattiYo
KattiYo
nooo widzę, wyższa szkoła jazdy... już się miałam pytać co to są merystemy - nie wiem Przemku czy dobrze zrozumiałam - to ten kawałek pędu z oczkiem? Daj znać jak Ci poszło.
boziu
boziu 
 
Asiu, w takim "oczku" znajduje się merystem wierzchołkowy pędu kwiatowego - grupa niezróżnicowanych komórek, które w momencie aktywacji intensywnie się dzielą. Merystem znajduje się w każdej pseudobulwie, korzeniu, czy pędzie kwiatowym, to po prostu punkty intensywnego wzrostu w roślinie Smile Jako że jest to grupa komówrek niezróżnicowanych i wysoce totipotencjalnych (nie pełnią żadnej funkcji, jedynie się szybko mnożą, ale za to jeśli je odpowiednio stymulować hormonami to ich komórki potomne mogą zostać komórkami korzenia, liścia, czy też innych części roślin) dlatego najlepiej nadają się do eksperymentów. O wiele trudniej jest zmusić komórki liścia, aby przekształciły się w komórki korzenia lub pędu roślinnego. Dlatego taki merystem na odpowiedniej pożywce i w odpowiednich warunkach może nam dać nową roślinę, chociaż początkowo jest uśpionym zaczątkiem pędu kwiatowego. Wystarczy mu dać tylko hormonalnego kopniaka Razz

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje