Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Stanhopea tigrina
15.08.11 8:55

Joane
Joane 
 
Storczyk ten pochodzi ze południowei i środkowej Ameryki.
Rośnie na wielkich drzewach w lasach deszczowych.
Należy do roślin, które rosną w umiarkowanych temperaturach.

Swojego storczyka kupiłam na początku czerwca. Roślina była w trakcie spoczynku. Całkowicie wysuszona na wiór. Gdy dobrze ją obejrzałam w pewnym miejscu zobaczyłam dziwne zgrubienie pod mchem. Okazało się, że roślina ma pęd kwiatostanowy. Moja radość była wielka, ale też strach czy uda mi się go utrzymać.
Zaczęłam roślinę delkiatnie podlewać, ale tak aby nie zgnił pęd.
Na początku była na balkonie, jednak gdy temperatury na zewnątrz stały się bardzo niestabilne i noce zimne pęd zatrzymał swój wzrost.
Po przeniesieniu rośliny do mieszkania znowu nastąpił wzrost pędu.
W ostatnich dniach przed rozwinięciem trochę zasiliłam odżywką.
Kwiat jest olbrzymi. Rozpiętość pomiędzy końcówkami obu płatków wynosi 17 cm. Jeden taki szeroki płatek ma 8 cm. długości i 5 cm. szerokości. Warżka też ma wielkość 5 cm i bardzo szeroki obwód.
A co do zapachu. Pachnie bardzo intensywnie. W pomieszczeniu nie do wytrzymania. Zapach jest strasznie słodki i przypomina zapach białej czekolady z bardzo dużą ilością cukru waniliowego. Ja swoją wyniosłam na balkon a i tak zapach wchodził do mieszkania przez otwarte okna i je wypełniał. Na balkonie też był wyraźnie wyczuwalny nawet z odległości. Pachnie prawie cały dzień. Jedynie pod wieczór trochę słabiej.
Stanhopea tigrina Stanhopea_tigrina

Stanhopea tigrina 16589502

Stanhopea tigrina 16589556

Stanhopea tigrina 16589566

Stanhopea tigrina 16589572

Stanhopea tigrina 16589620

Stanhopea tigrina 16679764

Stanhopea tigrina 16679800

Stanhopea tigrina 16679806

Stanhopea tigrina 16679944

Stanhopea tigrina 16679992

Re: Stanhopea tigrina
15.08.11 10:27

boziu
boziu 
 
Też ją mam, ale moja jeszcze trochę czasu potrzebuje chyba. Napisz proszę warunki uprawy w normalnym okresie wegetacyjnym, chodzi mi o młodszą roślinę. I jeśli możesz wstaw zdjęcia samych pseudobulw i liści oraz podaj wymiary jednych i drugich. Byłbym wdzięczny Smile

A poza tym to gratulacje ! Jest fantastyczna Very Happy Nie mogę się doczekać kwitnitnia u mnie Smile

Re: Stanhopea tigrina
15.08.11 23:09

Justysp26
Justysp26
Joasiu Ona jest cudowna. Masz może zdjęcie jak ten pęd kwiatowy był mniejszy. Bo ja ostatnio przesadzając swoją stanhopea zauważyłam że wypuszcza coś pod jedną pseudobulwą i teraz nie wiem czy to nowy przyrost czy pęd kwiatowy???

Re: Stanhopea tigrina
16.08.11 1:35

Joane
Joane 
 
Przemku jak pisałam swoją roślinę mam od niedawna. Dlatego o uprawie w czasie wegetacji mogę napisać tylko to co wyczytałam i zamierzam w przyszłości zastosować.
Po przekwitnięciu powinien pojawić się nowy przyrost. Właściwie okres intensywnej wegetacjii przypada na zimę. Wtedy powinna być intensywnie podlewana i nawożona co drugie podlewanie pełną dawką nawozu.
Według wyczytanych wiadomości zimą temp. powinna wynosić 14-17 st.
Po wykształceniu się pseudobulw wchodzi w okres intensywnego spoczynku.
To tyle teorii. Zobaczymy jak w praktyce mi pójdzie.
A teraz wstawiam fotki, o które prosiłeś. Dorosłe pseudobulwy mają wielkość 5-6 cm. i średnicę 8 cm. Tak wyglądają stare pseudobulwy.
Stanhopea tigrina 16763048

Pseudobulwa, z której obecnie kwitnie
Stanhopea tigrina 16763050

Liść z bliska. Wielkość tej części widocznej na zdjęciu to długość 34 cm. szerokość 11 cm. A licząc od pseudobulwy 50 cm.
Stanhopea tigrina 16763056

Tak się prezentuje w całości.
Stanhopea tigrina 16679790

Justysp26 niestety nie posiadam wcześniejszych fotek.

Re: Stanhopea tigrina
16.08.11 4:08

aniusia123
aniusia123
Gratuluję wytrwałości i cierpliwości w fotografowaniu rośliny w różnych fazach kwitnienia, mogę sobie wyobrazić jakby ona zakwitała u mnie w domu, jest naprawdę imponująca Smile

Re: Stanhopea tigrina
16.08.11 5:35

boziu
boziu 
 
Dziękuję za fotorelację, Joasiu Smile Moja to jeszcze maleństwo. Ale teraz trzy nowe przyrosty rosną. Mam nadzieję, że będzie jej u mnie dobrze i również doczekam się kwiatów. Pytanie za to mam jeszcze jedno. Moja rośnie na podkładce (załączam zdjęcie jeszcze przed pojawieniem się nowych przyrostów) i zastanawiałem się, czy by jej nie przenieść również do koszyka plastikowego lub drewnianego z listewek i wypełnić go sphagnum z małą ilością kory i chipsów kokosowych. Co sądzisz? Trudno mi będzie przeprowadzić ją przez okres spoczynku i chłodu na podkładce, bo będzie non-stop sucha ponieważ chłód mogę jej zapewnic tylko na parapecie zimą :/

Stanhopea tigrina Obraz108f

Re: Stanhopea tigrina
17.08.11 7:38

KattiYo
KattiYo
O kurcze ale cudo! Nawet nie wiedziałam o istnieniu takiej śliczności... Widzę, że to wyższy poziom wtajemniczenia pokłon
Przemku, no jak Cię znam, to na pewno też doczekasz się takiego pięknego kwitnienia :-) Dobrze, że jesteście na tym forum. Przynajmniej tacy amatorzy jak ja mogą zobaczyć chociaż zdjęcia czegoś tak niespotykanego :-)

Re: Stanhopea tigrina
17.08.11 8:31

Joane
Joane 
 
Przemku Twoja już ładnie wygląda. Jak ją porządnie teraz odżywisz nawozem to w przyszłym roku powinna zakwitnąć.
Co do przesadzania, to ja osobiście wolę wszystkie w doniczkach lub koszykach. Łatwwiej mi je w ten sposób prowadzić.
Jednak wczoraj przeczytałam Twój cały wątek w Mojej Kolekcji i wiem, że planujesz budowę drugiego orchidarium.
Masz też sporo roślin ze strefy umiarkowanej, więc możesz jedno mieć dla tych lubiących chłodno i wtedy zostawić Stanhopee na podkładce. Decyzja należy do Ciebie bo ty najlepiej znasz swoje warunki.
Powodzenia w dalszej uprawie.

KattiYo dziękuję za tak miłe słowa. całus

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]

See also | Zobacz także


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje