Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Sadayoshi
Sadayoshi
Zainspirowany podobną konstrukcja na OrchidBoard i komercyjnymi na orchidarium.com postanowiłem zbudować czyste, oparte o plastik i szkło orchidarium. Owszem, terraria przypominające wycinek ekosystemu wyglądają pięknie, ale osobiście stawiam treść ponad formą.
Taka konstrukcja umożliwia łatwiejsze zachowanie czystości i walkę z ewentualnymi szkodnikami/infekcjami roślin. Jest też dużo łatwiejsza w budowie, niż się spodziewałem.


Składniki:

  • zmodyfikowane terrarium bez wywietrzników (drzwiczki są dość nieszczelne, co powinno wystarczyć jako wentylacja przy wymuszonym obiegu powietrza wewnątrz):


Projekt "Szkło i Plastik" 110  • plastikowa kratka - łatwa w utrzymaniu czystości, bajecznie łatwa w obróbce, bezproblemowo przepuszczająca wodę, światło i wiatr wytwarzany przez mój wentylatorek.


Projekt "Szkło i Plastik" 210  • rura z brzydkiego, szarego plastiku - i tak nie będzie jej widać


Projekt "Szkło i Plastik" 310  • rurki ze sztywnego plastiku używane na ogół do puszczania przez nie kabli (w odpowiednich miejscach podziurkowane rozżarzonym gwoździem), kawałek odpowiednio przyciętej kratki - przyszła półka i drut pozwalający na połączenie tego wszystkiego ze sobą


Projekt "Szkło i Plastik" 3b10  • do tego dochodzi jeszcze wentylatorek komputerowy z zasilaczem, wiadro najtańszego keramzytu i oświetlenie (o którym jeszcze wspomnę)


C.D.N.
Sadayoshi
Sadayoshi
Najpierw na dnie terrarium umieściłem dwa równe fragmenty plastikowej rury:

Projekt "Szkło i Plastik" 410Następnie wsypałem keramzyt:

Projekt "Szkło i Plastik" 510Umieściłem odpowiednio przycięta kratka na wierzchu keramzytu:

Projekt "Szkło i Plastik" 610Po czym stworzyłem szkielet wewnętrzny z plastikowych rurek na kable i kolejnego kawałka kratki. Elementy te łączyłem ze sobą nierdzewnym drutem (jeden z najdoskonalszy wynalazków ludzkości obok taśmy klejącej Very Happy ) przewlekając go przez uprzednio wytopione dziurki w rurkach i kratkę.
Rurka umieszczona w górnej części tylnej ścianki terrarium nie tylko stabilizuje konstrukcję, ale także umożliwia późniejsze wieszanie na niej roślin (albo jakiejś drucianej siatki i dopiero na tym roślin):

Projekt "Szkło i Plastik" 710Efekt końcowy. Z czasem wprowadziłem jeszcze kilka modyfikacji - wentylator umieściłem w połowie wysokości terrarium, biorąc poprawkę na kształt wydmuchiwanego przezeń strumienia powietrza (który wbrew pozorom był skierowany bardziej na boki niż do przodu). Podniosłem także oświetlenie (umieszczając pod nim stelaż zrobiony, a jakże, z rurek na kable i plastikowej kratki), co umożliwia lepsze odprowadzanie ciepła. Było to konieczne, bo świetlówki, a przede wszystkim przetwornik (chyba tak się to nazywa) grzeje się niemiłosiernie. Aż zacząłem rozważać migrację na ledy - bardzo popularne w uprawie wszelkiej maści odmian Cannabis sativa Wink

Projekt "Szkło i Plastik" 9_fina10


Teraz pozostaje najprzyjemniejsza część - wypełnienie tej całej przestrzeni!
boziu
boziu 
 
Nie wydaje Ci się, że pod tą półką jest za mało światła? Jakie gatunki tam umieściłeś? Po prostu jestem ciekaw Smile
Cattleya
Cattleya
hmm ciekawe, ale ja bym jeszcze pomyślała nad umieszczaniem storczyków, gdyż ta półeczka nie jest zbyt funkcjonalna.

pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym tworzeniu!
slipper
slipper 
 
Szkoda,że wolisz treść na do formą Wink Ja bym pomimo wszystko na tylnej szybie zamontował kratkę na której będzie można zamocować podkładki z storczykami. Smile
Sadayoshi
Sadayoshi
boziu napisał:Nie wydaje Ci się, że pod tą półką jest za mało światła? Jakie gatunki tam umieściłeś? Po prostu jestem ciekaw Smile
Tak naprawdę pod tą półką jest dużo jaśniej niż można by wnioskować po zdjęciu. Przyczyny są dwie - po pierwsze zdjęcie było robione w nocy, kiedy nie było żadnego innego źródła światła (za dnia pokój w którym stoi orchidarium jest dość jasny). Po drugie zaś mój służbowy telefon i jego "cudowny" aparat nie pozwalają na manualne ustawienie czasu naświetlania. Efektem tego jest zdjęcie dużo ciemniejsze niż w rzeczywistość, zapewne ponieważ aparat ustawiał się pod kontem źródła światła. Nie rozjaśniałem już tego w żadnym programie, bo szumy i tak są strasznie widoczne.

Co do roślin to stoi tam Masdevallia herradurae i Promenaea NOID (jeśli łaskawie zachce zakwitnąć to być może uda mi się ją rozpoznać)


Cattleya napisał:hmm ciekawe, ale ja bym jeszcze pomyślała nad umieszczaniem storczyków, gdyż ta półeczka nie jest zbyt funkcjonalna.
Zawsze chętnie przyjmuję konstruktywną krytykę. Mogła byś trochę szczegółowiej opisać na czym polega niefunkcjonalność takiego rozwiązania?


Cattleya napisał:pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym tworzeniu!
Dzięki Very Happy


slipper napisał:Szkoda,że wolisz treść na do formą Wink
Cool


slipper napisał:Ja bym pomimo wszystko na tylnej szybie zamontował kratkę na której będzie można zamocować podkładki z storczykami. Smile
Rozważam taką opcję. Nie chciałem jednak wsadzać tam tej plastikowej kratki którą dysponuję, gdyż jest ona dość gruba. Myślałem nad czymś w rodzaju drucianej siatki, trochę podobnej do tej używanej na ogrodzenia.
boziu
boziu 
 
Proponuję gumową/plastikową siatkę ogrodową z drobnymi oczkami. Taką jak mam u swoich roślin, wstawię Ci później zdjęcie.
Również uważam, że ta półka ogranicza Ci miejsce i o wiele lepiej by to wypadło gdybyś rośliny dał bezpośrednio na spód, a resztę wieszał na podkładkach na ściankach. Przy takich warunkach warto byłoby przerzucić się właśnie na taki sposób uprawy niż dotychczasowy. Wszystko zależy oczywiście od gustu, mnie osobiście podobają się bardziej rośliny na podkładce, a i jest to myślę zdrowsze i praktyczniejsze (zajmują mniej miejsca).
aniusia123
aniusia123
Przychylam się do opinii Bozia bo jego okazy w orchidarium na podkładkach naprawdę robią wrażenie jakby to była mini dżungla a tutaj ten plastik...
Ale to Twój wybór.
Sadayoshi
Sadayoshi
Dzięki za rady. Za podkładkami jednak nie przepadam, a odtwarzanie "mini dżungli" nie było moim zamiarem. W dodatku musiałbym wówczas pomyśleć nad jakimś systemem zamgławiającym - podczas moich dłuższych nieobecności istniało by spore ryzyko przesuszenia roślin, co na razie dzięki s/h im nie grozi.

Półeczka utrudnia dostęp jedynie odrobinę, choć być może zmieni się to wraz ze wzrostem liczby mieszkańców. Niemniej gatunki storczyków które preferuję są malutkie, więc może nie będzie tak źle Wink
Cattleya
Cattleya
Chodziło mi o to,że zbyt wiele na tej półeczce nie postawisz...

Popieram pomysł kolegów z tą siatką na tylnej szybie, ale możesz również przymocować coś a'la wieszaki do szyb po bokach i tam powiesić storczyki.

pozdrawiam
jkxx
jkxx
Witaj,Sadayoshi gdzie kupiłeś taką kratkę i jakie są wymiary oczek?

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | Zaloguj