Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Podłoże
27.07.11 8:14

paulinajurczak
paulinajurczak
Bardzo proszę o radę z czego mogłabym skomponować podłoże dla moich pupilków. Mieszkam na Islandii, niestety tutaj nigdzie nie można zakupić gotowego podłoża Sad jako że mieszkam na wyspie wulkanicznej dookoła mnie jest tylko lawa i mech, niestety brak jakiejkolwiek kory. Myślałam o łupinach kokosa, orzechów włoskich lub laskowych. Co o tym sądzicie? Czekam na Wasze porady.

Re: Podłoże
27.07.11 8:45

Gogi
Gogi
W sumie dobre są chipsy kokosowe (często je stosuję), więc może właśnie łupiny orzecha kokosowego? Z łupinami orzechów laskowych i włoskich nie próbowałam, więc nie mam żadnego doświadczenia. Wiem tylko, że liście orzecha włoskiego zawierają jakiś związek, który nie zbyt dobrze wpływa na inne rośliny. Jak jest z łupinami nie mam pojęcia.
A czy w sklepach z asortymentem ogrodniczym nie możesz zakupić np. poszczególnych komponentów. Wielu z nas samo komponuje podłoże w zależności od potrzeb rośliny, a nie kupuje gotowych podłoży, które często nie są takie jakie byśmy sobie życzyli. A może warto kupić wysyłkowo w sklepie internetowym?
Cóż, co kraj to inny obyczaj, więc trzeba się do nich przyzwyczaić. Mam nadzieję, że uda Ci się jakoś poradzić sobie z Twoim problemem.

Re: Podłoże
28.07.11 11:16

paulinajurczak
paulinajurczak
Dziękuję Ci Gogi za odpowiedź!
Niestety jestem zdana na siebie, dziś byłam w dużym markecie ogrodniczym i zapytałam o gotowe podłoże, ewentualnie komponenty, aby stworzyć coś samemu. Pani wywaliła na mnie oczy zdziwione Shocked i zaczęła się śmiać! Powiedziała, że jestem pierwszą osobą w jej życiu, która o to pyta. Powiedziała również, że tutaj orchidee to ozdobne kwiaty jednorazowego użytku dosłownie tłumacząc!!! No i sami rozumiecie. Sklep wysyłkowy nie wchodzi w grę, bo celnicy tutaj clą wszystko! Ale miła Pani podsunęła mi pomysł ze sklepem zoologicznym, ponoć podobne komponenty używa się do wyściółki terrarium. Także przy najbliższej okazji zajadę do takiego sklepu i sprawdzę, może znajdę coś co się nada. Jeśli nie muszę czekać do grudnia wtedy lecę do Polski i dopiero się zaopatrzę we wszystkie potrzebne rzeczy.

Re: Podłoże
29.07.11 7:57

Gogi
Gogi
Pani ma rację jeśli chodzi o sklep zoologiczny. Powinnaś tam znaleźć i włókno kokosowe i chipsy kokosowe. To wiem na pewno. Nawet korę gdyż ja kupuję ją właśnie taką do terarium. Życzę powodzenia w poszukiwaniach i napisz czy znalazłaś.

Re: Podłoże
03.08.11 11:33

Sadayoshi
Sadayoshi
Lawa powiadasz... z tego co się orientuję, jest ona z powodzeniem wykorzystywana do uprawy niektórych storczyków. Niestety nie mam z nią doświadczenia, więc jedyne co mogę zrobić, to polecić Google. Fraza 'growing orchids in lava rock' i znajomość angielskiego powinna załatwić sprawę.

Re: Podłoże
14.08.11 2:12

kambodza5
kambodza5
Najlepiej aby w podłożu znalazło się :
-kora może być sosnowa
-torf
-wiórki z orzecha kokosowego ( z skorupki)
-granulki styropianu

Re: Podłoże
14.08.11 5:04

Sadayoshi
Sadayoshi
Czemu najlepiej? I co jeśli w podłożu nie ma nic z tego co wymieniłeś? Wink

Re: Podłoże
14.08.11 6:01

Cattleya
Cattleya
kambodza- podłoże należy dostosować w zależności od gatunku storczyka, gdyż różnią się one znaczenie wymaganiami...


przecież nie dasz takiego samego podłoża do Paphiopedilum i Masdevalli..


Co do wykorzystania lawy to myślę, że to bardzo dobry pomysł, tylko skąd my tu mamy ją wziąć? .

pozdrawiam

Re: Podłoże
14.08.11 6:53

kambodza5
kambodza5
Ja w tej mieszance uprawiam
Phalenopsis
Doritaenopsis
Dendrobia
Miltasie/Miltonie
Colmanara
Cattleya
Zygopetalum

i wszystkie żyją

Re: Podłoże
14.08.11 7:11

Cattleya
Cattleya
Do czasu... Dendrobia i Miltonie mają drobne i delikatne korzenie, więc mieszanka musi być o wiele drobniejsza. W ogóle jak się orientuję Miltonie wymagają inne składu podłoża...


Po jakimś czasie zobaczysz efekty Sad jak się hoduje wiele różnych gatunków, trzeba brać pod uwagę ich wymagania i nasze możliwości- czy możemy im zapewnić odpowiednie warunki...

pozdrawiam Very smile

Re: Podłoże
14.08.11 7:36

gejzerka
gejzerka
Co do wykorzystania lawy to myślę, że to bardzo dobry pomysł, tylko skąd my tu mamy ją wziąć?

Lawę, skałę wulkaniczną, czy jak ktoś woli pumeks ogrodniczy można kupić Leroy Merlin lub w OrchidSklepiku. W obu miejscach jest drobnej i grubszej granulacji.
Co do kory sosnowej rodzimej, miałabym obawy zastosować je do storczyków z prostej przyczyny - zawiera w sobie sporo żywicy, która niszczy system korzeniowy rośliny. Wolę używać korę sosny śródziemnomorskiej, jest do kupienia w OS i OG, jak również w gotowych mieszankach w obu sklepach

Re: Podłoże
14.08.11 7:54

slipper
slipper 
 
gejzerka napisał:
Lawę, skałę wulkaniczną, czy jak ktoś woli pumeks ogrodniczy można kupić Leroy Merlin lub w OrchidSklepiku. W obu miejscach jest drobnej i grubszej granulacji.
Co do kory sosnowej rodzimej, miałabym obawy zastosować je do storczyków z prostej przyczyny - zawiera w sobie sporo żywicy, która niszczy system korzeniowy rośliny. Wolę używać korę sosny śródziemnomorskiej, jest do kupienia w OS i OG, jak również w gotowych mieszankach w obu sklepach

Nasza rodzima kora sosnowa też daje radę pod warunkiem, że przynajmniej rok była naturalnie kompostowana. Wtedy wszystkie substancje hamujące wzrost zostaną wypłukane i rozłożone Smile Taka kora powinna jeszcze zostać wzbogacona nawozem.

Jeszcze odnośnie pumeksu. Pumeks dobrze chłonie wodę Smile

Re: Podłoże
14.08.11 20:54

kambodza5
kambodza5
"Cattleya" wiadomo do każdego storczyka należy podejść inwidualnie, ale moje storczyki w tym podłożu mieszkają sobie ok 2 lat i na razie jest dobrze

Re: Podłoże
14.08.11 22:17

Cattleya
Cattleya
kambodza5 napisał: i na razie jest dobrze


Pamiętaj,że co dwa lata powinno się wymieniać podłoże na nowe, jeżeli nie używasz wody z filtru itp., więc nie zapomnij o poczytaniu, jaki gatunek-jakie podłoże..

powodzenia

p.s. co do kory sosny rodzimej to używam owej w swoich podłożach, była wymoczona, wyparzona, podłoże przeleżało pół roku w suchym i wszystko jest ok Very smile

do Paphiopedilum polecam dodać węgiel Wink


Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje