Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

michalpepek
michalpepek
Jak często podlewacie swoje kwiatki i jak często zasilacie je nawozami? Jakie stosujecie?
Ignis
Ignis
W przypadku moich storczyków nie ma reguły. To zależy od aury na dworze (okno jest cały czas uchylone). Podlewam w 6-8 dobie. Obserwuję rośliny: patrzę na korzenie, wilgotność podłoża i stan liści.
To już kwestia wprawy. Obecnie mam pałeczki doglebowe firmy Bayer. Pozdraweiam
Vandzia
Vandzia
Witam

Częstotliwość podlewania zależy w dużym stopniu od temperatury i wilgotności powietrza. Latem jak jest dość gorąco roślinki należy podlewać mniej więcej po 7 dniach. Przy czym należy uważnie obserwować czy po wewnętrznej stronie doniczki (mam na myśli te przezroczystą) pojawiają się kropelki wody, bądź czy korzenie maja kolor wskazujący na obecność na nich wody (najczęściej zielony - zależy od odmiany ). Możemy wtedy stwierdzić, że nasz storczyk nie potrzebuje podlania. W przypadku doniczek, które nie są przezroczyste najlepszą metodą jest włożenie do doniczki drewnianego patyczka lub ołówka i wyjęciu po paru minutach. Jeżeli będzie wilgotny to możemy uznać, iż storczyk nie potrzebuje kąpieli. W przypadku orchidei lepiej jest w razie wątpliwości odczekać kilka dni z podlewaniem (podłoże powinno za każdym razem całkowicie przeschnąć), niż ryzykować zgnicie korzeni i w konsekwencji utratę roślinki. Co się tyczy nawożenia to ja stosuje nawoź płynny Florowit i zasilam storczusie co drugie podlewanie połowa zalecanej dawki, ale tylko w okresie kwitnienia. W okresie spoczynku średnio ok. 2 m-cy nie stosuję żadnego nawozu.


Pozdrawiam hejka
michalpepek
michalpepek
Kiedyś wyczytałem w jakimś poradniku, że kropelki wody na ściance doniczki są normalną rzeczą i nie oznaczają tego, że nie trzeba jeszcze podlewać rośliny.




Edited by Carmella: Proszę przeczytaj http://www.orchidswiki.com/t395-to-polskie-forum-piszemy-po-polsku#9661
Ignis
Ignis
Ścianki mogą być wilgotne, a kora za nią sucha jak pieprz. Obserwuj korzenie. One wyraźnie zmieniają się pod wpływem wilgotności.
Vandzia ma absolutnie rację, że lepiej przesuszyć storczyka, niż przelać.
Nie próbowałam metody z patyczkiem w obawie, że uszkodzę korzenie, a to wrota do infekcji. Ale pewnie jak ktoś ma już wyczucie, to robi to delikatnie.
A nawożenie zmieniam co kilkanaście tygodni, bo preparaty różnią się składem.
Ważny jest sposób podlewania. Warto wstawić falka do wody na kwadrans, żeby podłoże samo nasączyło się. Oczywiście zbieramy deszczówkę. Po kranówce trzeba raz w roku przesadzać storczyka.
kalina
kalina
Mówi się, że lepiej raz zapomnieć podlać niż podlać o jeden raz za dużo. Ale też trzeba uważać, żeby nie przesadzić w drugą stronę. Faktycznie wszystko zależy od warunków i lepiej oglądać własne rośliny niż sugerować się tym co jaki czas podlewają inni. Można delikatnie sprawdzać podłoże patyczkiem, należy obserwować korzenie,r obią się srebrno-białe jak potrzebują wody. Cała roślinka razem z doniczką robi się lekka aż ze skłonnością do przewracania.No i liście - one mówią generalnie o wszystkim czego storczyk potrzebuje. Za mało wody - liście tracą turgor,r obią się miękkie i oklapłe. Za dużo wody - to samo, gniją korzenie i nie dostarczają wody do liści. Nawozy dobrze stosować na zmianę w mniejszych dawkach niż zalecane, a co jakiś czas przelać roślinę bez nawozu. O nawozach informacje znajdziesz tu http://www.orchidswiki.com/f11-niezbdnik-hodowcy storczyki - jak często podlewacie swoje storczyki .  862445
aniaru
aniaru
Ja przyznam szczerze, że mając pierwszego swojego storczyka, to już kilka lat temu zwyczajnie go zasuszyłam, gdzieś wyczytałam, że podlewa się co dwa tygodnie do połowy osłonki tej szklanej, a po godzinnym namaczaniu wylewa się nadmiar wody i tak co dwa tygodnie. Tak robiłam nie patrząc na pogodę . Teraz mając już trochę więcej storczyków i ucząc się na własnych błędach, obserwując tak jak piszą wyżej osoby, liście , korzenie i aurę na dworze podlewam swoje storczyki raczej raz na tydzień przeważnie w sobotę . Czasem jak jest bardzo ciepło na polu, to zroszę czasem korzenie wystające wodą. Smile

Nawóz, który używam to : Agrecol z witaminą C Nawóz do Storczyków.
Kiedyś jeszcze używałam też z tej samej firmy nawóz tylko do zraszania liści w spray.
niespodziajkAa
niespodziajkAa
Co do podlewania to trudno byś kierował się do jakiejkolwiek "złotej zasady". Należy bacznie obserwować swoje rośliny. Ja każdego storczyka traktuję indywidualnie i nie stosuję hurtowych kąpieli w danym dniu tygodnia Wink Przynajmniej u mnie się to nie sprawdzało.
A co do nawozów stosuję różne w zależności od stadium rozwoju rośliny.
Carmella
Carmella 
 
Nie polecałabym radykalnie jak Ignis zbierać deszczówki, bo podlewając zanieczyszczoną deszczówką można zrobić więcej szkody niż podlewając kranówką. Jeżeli ktoś mieszka w czystym rejonie to jak najbardziej można takiej wody używać. Jeżeli nie ma takiej możliwości pozostaje woda destylowana, przegotowana i odstana woda z kranu lub kranówka przepuszczona przez filtr (np. typu Brita). Ja kiedyś korzystałam z destylowanej, ale kiedy roślin przybyło zaopatrzyłam się w filtr (anna - dużo tańszy niż brita) i takiej wody używam teraz.

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje