Storczyki Wiki - Orchids Wiki
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.
Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile






 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search

Zobacz posty od ostatniej wizyty

Zobacz swoje posty

Zobacz posty bez odpowiedzi

Uprawa wazonowa w keramzycie
by karunia11 11.01.15 8:52

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:36

keramzyt
by karunia11 11.01.15 8:31

New Member
by Robert Russell Ritchie 26.10.14 7:05

Ascocenda- odpadające liście
by AGA 17.09.14 23:43

Phalaenopsis - znaczenia na liściach
by bestiarka 30.08.14 3:34

Jak pomóc Cambrii? Proszę o opinie.
by AGA 17.08.14 2:49

Orchidarium Smoczycy
by piotr.r 29.07.14 3:32

Aerides houlletiana
by Jolusia 23.06.14 6:45

Vanda - szkodniki
by Nemezis 22.06.14 9:16


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Nadya
Nadya
Mam taki problem z jednym z moich podopiecznych jak napisałam w temacie - na łodydze pojawiają się malutkie przezroczyste lepkie kropelki wielkości główki szpilki - dodam, że nie zaobserwowałam żadnych dodatkowych mieszkańców, uszkodzeń na roślince itp. Sad Czytałam forum, ale nie znalazłam nic co by pasowało do mojego problemu. Dziwi mnie to, że ta "rosa" jest lepka? Czy to normalne? Proszę o pomoc i poradę. Zdjęć niestety nie mam Sad
niespodziajkAa
niespodziajkAa
To o czym piszesz to pewnie gutacja, "wypacanie". Jest to zjawisko wydzielania kropel wodnych roztworów związków organicznych i soli mineralnych przez specjalne struktury u roślin wyższych umieszczone na krańcach blaszki liściowej, u roślin niższych i niektórych grzybów, przez wszystkie komórki powierzchniowe.
Gutacja następuje, gdy roślina ma dostęp do dużych ilości wody w glebie oraz w warunkach środowiskowych niesprzyjających transpiracji (wysoka wilgotność powietrza)wskutek parcia korzeniowego. Pomaga pozbyć się nadmiaru turgoru i niektórych soli.
Nadya
Nadya
Reasumując to dobrze czy źle, że tak się dzieje?
niespodziajkAa
niespodziajkAa
U mnie storce też czasem "wypacają się". Wtedy rzadziej je podlewam i kropelki znikają Smile
Cattleya
Cattleya
Kiedyś na forum Orchidarium mówiono, że owe kropelki to oznaka "radości" storczyka, mianowicie ,że ma dobre warunki i jest mu ok...

w pewnym stopniu to potwierdzę: storczyki z kropelkami-u mnie- albo wypuszczają pędzik albo nowy liść/korzeń itp.

nie wiem na ile w tym prawdy... Wink
niespodziajkAa
niespodziajkAa
U mnie niestety te kropelki nie wróżą niczego dobrego. Zawsze jest tak, że w parze z nimi idą skoczkonogi. Także jestem poniekąd zmuszona przesuszyć podłoże.
Cattleya, ja również widziałam na tutejszym forum takie stwierdzenie, a dokładniej, iż jest to "oznaka intensywnego kwitnienia" z czym się raczej nie zgodzę bo to zjawisko dotyczy nie tylko aktualnie kwitnących storczyków Smile
Nadya
Nadya
Z moim storczykiem nic się zlego nie dzieje na szczęście Smile ślicznie sobie kwitnie, a swoją doniczkę zamieszkuje sam bez przyjaciół i mam nadzieję, że tak zostanie Razz póki co opcja z korplekami ktore oznaczają coś pozytywnego bardziej mi się podoba Very Happy
niespodziajkAa
niespodziajkAa
Kropelki nijak mają się do skoczonogów, to nie jest objaw ich występowania. Sądzę, że tylko u mnie się tak dzieje. Seria dziwnych zbiegów okoliczności Rolling Eyes
poccoyo
poccoyo
U mnie Dendrobium miało kropelki i teraz jeden z Phalaenopsis Smile
ale nic sięz nimi złego nie działo

Dendrobium rośnie Smile tzn czekamy na kwitnienie Smile
a drugi się "aklimatyzuje" i czekamy na kwitnienie
Nadya
Nadya
Ja czekam na kwitnienie u mojego Phalaenopsis, pędzik już ładnie się rozwija. Jak tylko pojawią się kwiatuchy wrzucę do galerii clap

Kropelki z kwiatów
19.07.11 9:54

martuchna1
martuchna1
Mam pytanie czy takie kropelki ale z kwiatów - lepkie, to to samo? Na mojej Cambrii kwiaty są lepkie i kapie z nich.
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Witaj. Wstaw zdjęcie bo to może być z opisu cokolwiek.
martuchna1
martuchna1
Kwiaty jej już usychają - kończy kwitnienie ale nadal kropelki się leją są takie lepkie. Mam parę zdjęć ale nie wiem czy coś na nich widać
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/787d3ea1dbd04cd5.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4c3a881a9f942d53.html
Jolusia
Jolusia 
 
martuchna1 to jak już wspomniano kilka postów wcześniej gutacja.

Storczykomaniacy rozpatrują to różnie, ja uważam to za problem.

Przyczyny powstawania tego zjawiska są dwie:

1. Roślina jest w stresie ponieważ różnicatemperatur między nocą a dniem jest zbyt wysoka.

2.Pojawienie się szkodnika.

Czasami na pierwszy rzut oka nie da się stwierdzić która z przyczyn jest trafna dlatego należy roślinę dobrze obejrzeć i pozbyć się kropelek w następujący sposób:

-) miękką szmatkę umoczyć w letniej wodzie i powycierać kropelki. Ja osobiście dodaje sok z cytryny co dodatkowo pielęgnuje storczyka.

-) dostosować warunki temperaturowe , na przykład podnieść temperaturę w dzień a zmiejszyć w nocy. Takie czynności należy dostosować w zależności od gatunku.

-) szkodniki pryskać odpowiednimi preparatami.

Jak widać trzeba zaraz reagować bo czasami można szybko stracić roślinę nie wiedząc dlaczego.
martuchna1
martuchna1
Dziękuję za szybką odpowiedź! Postaram się dostosować do twoich porad!

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | ©phpBB | Free forum support | Zgłaszanie nadużyć | Najnowsze dyskusje