Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile


 

Display results as :
 


Rechercher Advanced Search


Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Sepulturka
Sepulturka
Witam!
Nie mam pojęcia, co się z nim dzieje. Tak jak w poprzednim temacie o żółknięciu liści - mam 7 storczyków, nie każdego "znam", bo nie mam na doniczkach opisu producenta i ten też, jak wszystkie pozostałe, zmarszczył się i listki już są wiotkie bardzo. Nie wiem, co robić
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Napisz nam jak długo masz tego storczyka. Pamiętaj, że roślina ma kwiaty i kwiatek to nie to samo co roślinka. Tak też jak obchodziłaś się do tej pory z tą rośliną, czym i jak często nawoziłaś, jaka dokładnie jest wilgotność wokół rośliny w procentach, jakiej wody używasz do podlewania?
Sepulturka
Sepulturka
Posiadam 7 storczyków z czego 1 trafił do mnie znikąd ( dostałam nie wiem gdzie kupiony) , drugi dostałam z kwiaciarni - tu mam pewność, że nie miał złego traktowania; reszta - w tym ten co tu prezentuję - jest z odzysku, przeceny, śmietnik itd.
Zdaję sobie sprawę, że często w hipermarketach kwiaty są przelane lub zupełnie na odwrót- nie maja wody i umierają. Ten na fotce jest u mnie od zeszłego lata. Przeprowadzałam się 2 razy z nim już. Tylko raz miał pęd i na nim kwiaty. W kwiaciarni powiedziano mi abym odcięła pęd po opadnięciu kwiatów (robił się co raz bardziej różowy potem brązowy), ale już pędu nie ma do tej pory. Liście wszystkich storczyków u mnie (całej 7siódemki) tak wyglądają. Zaczęło się to dziać od około miesiąca. Wszystkie stoją na parapecie, wodę mam z kranu - odstaną w butelce gdzie dodany nawóz - żel agrekol.
Ostatnio zaczynam częściej zasłaniać żaluzje żeby słońce nie paliło kwiatów.
Wszystkie rośliny które biorę z "odzysku" wyciągam w domu z tych doniczek, otrzepuje ze starego podłoża i sprawdzam stan korzonków. Zgniłe, a takich jest zazwyczaj 80% odcinam. Do podłoża storczyków dodaję w doniczki keramzyt. Doniczka wciąż ta sama -przezroczysta. Zastanawia mnie teraz czy dobrym pomysłem byłoby zastosowanie Root paste - bo on ma 2 korzenie i ledwo się trzyma w tej doniczce. Dodaję zbiorową fotkę gdzie stoi on w grupie - tak wygląda oświetlenie na parapecie i przy okazji staram się, by jedno drugiego nie łamało nie trącało.Po prawej stronie fotki, widać jak stoją przecenki
Gogi
Gogi
Wydaje mi się, że mają:
1/ problemy z korzeniami i w związku z tym utrudnione przewodzenie wody
2/ za małą wilgotność, nie tyle podłoża ale wokoło, np. tacki z keramzytem mogły by rozwiązać problem
3/ być może woda z kranu + nawóz zasolił Ci podłoże i to przyczyniło się do problemów z korzeniami co jakiś czas warto przepłukać podłoże deszczówką lub wodą demineralizowaną. Często woda z kranu, nawet odstana nie nadaje się do storczyków.
Takie są moje spostrzeżenia, może ktoś inny podpowie jeszcze coś innego.
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Tacki z keramzytem nie rozwiążą problemu, potrzebny jest nawilżacz powietrza jeśli w ciągu dnia higrometr wskazuje mniej niż 30% wilgotności. Przy czym prawidłowy rozwój hybryd będzie na poziomie 45-50% wilgotności.

Wyniki należy sprawdzać na higrometrze elektronicznym. Te wskazówkowe często pokazują przekłamane wartości. A zazwyczaj stoją bez ruchu na poziomie 60 -70% bez różnicy czy to lato czy zima.
Sepulturka
Sepulturka
Jak najlepiej nawilżyć powietrze ?
jakkie89
jakkie89
Ja moim storczykom robię mgiełkę spryskując je wodą destylowaną. Mam spryskiwacz po jakimś kosmetyku który wspaniale rozprasza wodę. Na okół robię to raz dziennie. Mam też w oknie firankę która chroni je przed bezpośrednim działaniem słońca. Przy okazji spryskiwania storczyków firanka też robi się wilgotna co na pewno w moim przypadku zwiększa wilgotność.

Jeśli możesz to wstaw zdjęcie, które pokaże w jakim stanie są korzenie Twoich podopiecznych. Patrząc na zdjęcia myślę że problem tkwi albo w problemie z korzeniami, albo zbyt dużemu nasłonecznieniu.

P.S.Oczywiście nie dodałem najważniejszej rzeczy, spryskuję spodnią część liścia.
Orchids Wiki
Orchids Wiki 
 
Najlepiej używać ultradźwiękowego nawilżacza powietrza. Tacki z keramzytem, spryskiwacze, i inne metody dają efekt chwilowy. A spryskiwacze zostawiają wodę na roślinie. A chodzi o stałe utrzymanie wysokiej wilgotności w całym pomieszczeniu gdzie stoi roślina. Bo wilgoć rozchodzi się w całej objętości pomieszczenia i nie zostaje tylko wokół rośliny nieruchomo w powietrzu.
Gogi
Gogi
Może tacki z keramzytem to tymczasowe rozwiązanie, ale na początek lepsze niż nic. U mnie się sprawdziły, ale może wynikało to też z faktu,że w bliskim sąsiedztwie jest bardzo dużo roślin.

Jeśli chodzi o higrometr wskazówkowy (mam dwa) wcale nie zauważyłam by źle wskazywały wilgotność - u mnie wskazówka pokazuje i 30% i 90% więc chyba zależy to od egzemplarza?.
Carmella
Carmella 
 
Sepulturko, rozwiązałaś już jakoś ten problem. Poprawił się stan storczyków?


Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]


Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Zgłaszanie nadużyć | Free blog