Forum Storczykowe Storczyki Wiki - Orchids Wiki. Uprawa, warunki, identyfikacja, porady i ciekawostki. Przekroczyliśmy liczbę 1500 fanów na Facebooku! Bądź wśród nich Smile

Display results as :

Rechercher Advanced Search

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down Wiadomość [Strona 1 z 1]

Masdevallia veitchiana
on 28.04.11 5:24

janka 

Masdevallia vetchiana rośnie w północno - zachodnim Peru, gdzie nazywana jest tłumacząc na język polski "kogut".
Preferuje chłód, wilgoć i światło. Temperatury letnie to ok. 28 C w dzień i 13 C w nocy, natomiast zimowe to 27 C w dzień i 7 C w nocy. Wymagane dobowe amplitudy są bardzo duże, choć potrafi się przystosować do niższych temperatur o nawet 7 C .
M. veitchiana jest masdevallią najczęściej stosowaną do tworzenia hybryd.
Swoją masdevallię uprawiam na oknie północno - wschodnim. Posadzona jest w glinianej doniczce wypełnionej sphagnum. Staram się ją co drugi dzień spryskać oraz nie dopuszczać do przesychania podłoża.
W połowie marca zauważyłam pęd, który rósł 1 cm / dzień. Kiedy osiągnął wysokość 37 cm zaczął się wykształcać i wybarwiać pączek. Całkowite otwarcie kwiatu nastąpiło 25 kwietnia. Warto czekać aby zobaczyć ten niesamowity pomarańczowy kwiat z fioletowymi mikro - włoskami.

Re: Masdevallia veitchiana
on 28.04.11 10:58

Joane 

To zdjęcie z otwierającym pąkiem jest niesamowite. Pięknie ujęłaś.
Gratuluję doprowadzenia jej do kwitnienia. clap
Ciekawe ile ja jeszcze poczekam na moje kwitnienie. Laughing

Re: Masdevallia veitchiana
on 30.04.11 23:08

janka 

Dziękuję całus
Najtrudniej przy tak szybko zmieniających się fazach otwierania pąka uchwycić najciekawszą. Trzeba by czuwać przez całą dobę z aparatem w ręce Laughing
Joane 

Swoją roślinę posiadam od lipca 2010 roku. W sumie należała do moich pierwszych Masdevalli od, których zaczęłam przygodę z tym rodzajem. Dlatego też przy uprawie początkowej popełniłam wiele błędów. Podział rośliny jak i za mokre podłoże pierwszej zimy spowodowało, że bardzo zmarniała. Przez prawie rok doszła do siebie i ładnie się rozrosła. Od jesieni stoi na oknie wschodnio-południowym i okazuje się, że potrzebuje więcej światła niż większość Masdevalli.
W lutym odkryłam mój pierwszy pęd, już dość duży.

Neska 

Rok temu zachwycałaś się zdjęciami janki, a teraz proszę, jakiego cudu sama się dochowałaś! Gratuluję kwitnienia, no i zdjęcia przepiękne. A u mnie Potinara Harng Tay Queen, ta od ciebie ma pączek, ale jeszcze o nie nie piszę, bo się boję zapeszyć Embarassed .

Sponsored content

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry Wiadomość [Strona 1 z 1]

Orchids Wiki 2009-2012 • Made in Poland • Site powered by Forumotion

Free forum | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Have a free blog with Sosblog